Nepotism sau realism? Gică Popescu, după golul marcat de Ianis Hagi în România – Columbia 2-3: „Va fi titular indiscutabil la EURO!”

Gică Popescu l-a lăudat pe nepotul Ianis Hagi după golul marcat de acesta în meciul amical România – Columbia 2-3, disputat marți seară la Madrid, pe stadionul lui Atletico.

Mijlocașul ofensiv în vârstă de 25 de ani a fost introdus pe teren de selecționerul Edi Iordănescu în minutul 56 în locul lui Valentin Mihăilă, iar în minutul 84 a înscris pentru 1-3, la capătul unei faze în care tot el a recuperat mingea în preajma careului advers.

Gică Popescu este de părere că Ianis Hagi are șanse mari să fie titular la EURO 2024, cu o condiție

Tocmai acest aspect legat de determinarea arătată de fiul lui Gică Hagi l-a determinat pe unchiul său, președintele de la Farul și fostul căpitan al echipei naționale a României, să spună că Ianis are șanse foarte mari să fie titular la Campionatul European din Germania din vara acestui an, cu o singură condiție, cea legată de minutele pe care le va bifa pe teren până atunci în tricoul lui Deportivo Alaves, gruparea la care fotbalistul este în prezent doar împrumutat de scoțienii de la Rangers, până la finalul actualei stagiuni, după cum se știe deja foarte bine.

„Dacă aş opina, aş fi subiectiv. Modul cum a făcut-o în seara aceasta, cu atitudinea cu care a intrat, îşi merită postul de titular, dacă are astfel de acţiuni, a recuperat mingea la golul pe care l-a marcat. Dacă va avea o astfel de abordare şi la echipa de club, va fi titular indiscutabil la turneul final”, a spus Gică Popescu la finalul meciului amical România – Columbia 2-3, citat de as.ro.

Cum s-au prezentat România și Columbia la meciul amical de la Madrid:

ROMÂNIA: 12. Moldovan – 2. Rațiu, 3. Drăgușin, 6. M. Marin, 7. Alibec, 10. Stanciu-cpt., 11. Opruț, 13. Mihăilă, 15. Burcă, 18. R. Marin, 21. Moruțan
Selecționer: Edward Iordănescu
Rezerve: 1. Niță, 16. Aioani – 4. Manea, 5. Nedelcearu, 8. Cicâldău, 9. Pușcaș, 14. Hagi, 19. Drăguș, 20. Man, 22. Racovițan, 23. Sorescu, 24. Olaru, 25. Fl. Coman, 26. Șut, 27. Fl. Tănase.

COLUMBIA: Vargas- Munoz, Cuesta, Lucumi, Mojica, Lerma, Rios, Arias, James Rodriguez, Luis Diaz, Jhon Cordoba
Selecționer: Nestor Lorenzo
Rezerve: Ospina, Montero, S. Arias, Castano, Cassierra, Carrascal, Calab, Gomez, Mosquera, Borre, Quintero, Asprilla, Fuentes, Portilla, Puerta