Armenia U21 – România U21 0-1, în preliminariile EURO U21 2025. „Mânjii” lui Daniel Pancu au urcat pe primul loc în grupă

Armenia U21 – România U21 s-a încheiat 0-1 în preliminariile EURO U21 2025. Unicul gol al acestei partide a fost marcat de Cristian Mihai (19 ani, mijlocașul celor de la UTA Arad), în minutul 89, din pasa decisivă a lui Constantin Grameni.

În urma acestei victorii, elevii lui Daniel Pancu au urcat pe primul loc în grupă. Elveția va juca marți, de la 18:00.

Cu s-a marcat golul

Cristian Mihai, de la UTA Arad, a intrat pe teren în locul colegului său, Cătălin Vulturar. În minutul 87, Armenia a rămas în inferioritate numerică. Un minut mai târziu, Cristian Mihai a reuşit golul victoriei, cu o lovitură de cap, după o centrare din partea lui Constantin Grameni.

Pentru România U21 urmează duelul cu Muntenegru, de pe teren propriu, care va avea loc pe 6 septembrie.

Clasamentul grupei E

România U21 a urcat, cel puțin temporar, pe primul loc în grupa E a preliminariilor EURO 2025, cu 13 puncte după 6 meciuri.

Elveția va juca marți în compania Albaniei, şi este obligată să câştige, pentru a redeveni lidera grupei. În caz contrar, tricolorii noştri rămân pe prima poziţie.