Umilința supremă pentru fanii lui AC Milan! Marea rivală Inter a câștigat matematic titlul în Serie A chiar după meciul direct! A „plouat” cu cartonașe roșii pe final de joc

Inter Milano s-a impus luni seară în fața marii rivale AC Milan într-un nou episod din „Derby della Madonnina” cu scorul de 2-1 și a câștigat astfel matematic cel de-al 20-lea titlu de campioană a Italiei din istorie.

De asemenea, este vorba și despre primul titlu de campion în Serie A cucerit de Simone Inzaghi din postură de antrenor, el fiind deja cunoscut în fotbalul din Peninsulă drept un specialist al cupelor și supercupelor.

Inter Milano a câștigat matematic al 20-lea titlu de campioană în Serie A chiar în fața marii rivale AC Milan!

Francesco Acerbi a deschis scorul în minutul 18 al acestei partide, disputate cu AC Milan în postură de gazdă, cu o lovitură de cap în urma unui corner executat din partea stângă și o minge deviată la prima bară de un coechipier.

În repriza secundă, mai exact în minutul 49, Marcus Thuram a dublat avantajul interiștilor după o intrare în centru din flancul stâng și un șut bine plasat cu piciorul drept la colțul scurt.

Milaniștii au reușit să reducă din diferență în minutul 80 prin Fikayo Tomori, dar nu a fost însă suficient pentru ca „diavolul” să evite deznodământul de care toți fanii săi se temeau înainte de acest meci.

Două borne negative pentru „diavolul milanez” după acest meci

Inter Milano s-a impus cu scorul de 2-1 și a câștigat astfel matematic titlul în acest sezon de Serie A. În urma acestei victorii, „nerazzurrii” s-au distanțat la nu mai puțin de 17 puncte în clasament față de marea rivală Milan, ocupanta poziției secunde, când au mai rămas de disputat doar cinci etape din acest sezon de Serie A.

Pe final de joc, jucătorii antrenați de Stefano Pioli au dat semne că nu au fost împăcați deloc cu acest deznodământ. Theo Hernandez a avut în prelungiri un conflict care era aproape să degenereze cu Dumfries și ambii au fost eliminați de arbitrul Colombo. La scurt timp, și Calabria a fost eliminat după ce și-a lovit cu cotul un adversar înainte de executarea unui corner.

Este pentru prima dată în istorie când Inter câștigă matematic un titlu în urma unui meci direct cu AC Milan. De asemenea, o altă premieră, de data aceasta legată de „Derby della Madonnina”, este constituită de faptul că interiștii au ajuns la șase victorii consecutive în fața marii rivale.

În plus, cu acest al 20-lea titlu din istorie, Inter a depășit la acest capitol Milan, care are în prezent 19 campionate câștigate în Italia. Campioana absolută din acest punct de vedere în Italia rămâne totuși Juventus, campioană de 36 de ori de-a lungul timpului.

Cum s-au prezentat cele două echipe la acest „Derby della Madonnina”

AC Milan (4-2-3-1): Maignan- Calabria, Tomori, Gabbia, Theo Hernandez- Adli, Reijnders- Musah, Loftus-Cheek, Pulisic- Rafael Leao
Rezerve: Giroud, Bennacer, Chukwueze, Okafor, Caldara, Florenzi, Jovic, Nava, Sportiello, Terracciano
Indisponibili: Kalulu, Kjaer, Mirante, Pobega, Thiaw
Antrenor: Stefano Pioli

Inter Milano (3-5-2): Sommer- Pavard, Acerbi, Bastoni- Darmian, Barella, Calhanoglu, Mkhitaryan, Dimarco- Thuram, Lautaro Martinez
Rezerve: Carlos Augusto, Frattesi, Dumfries, Arnautovic, Audero, Bisseck, Buchanan, Cuadrado, de Vrij, Di Gennaro, Klaassen, Alexis Sanchez, Sensi
Antrenor: Simone Inzaghi