Tigroaicele pierd, Adi Vasile rămâne! CSM București e foarte aproape de eliminarea din Champions League după eșecul cu Metz

Rezultat prost pentru CSM București în prima manşă a sferturilor de finală ale Ligii Campionilor la handbal feminin. Campioana României a fost învinsă de echipa franceză Metz Handball, cu 27-24 (15-14), duminică, în Sala Polivalentă din Capitală.

Fetele antrenate de Adi Vasile sunt la un pas de eliminare.

”Tigroaicele” vor încerca o răsturnare spectaculoasă de scor

Jucătoarele de la CSM Bucureşti au avut și avantaj de două goluri în minutul 42, dar nu au putut profita de momentul bun și au fost învinse de către franțuzoaice, la o diferență de trei goluri. Manșa retur va avea loc pe data de 4 mai.

Cristina Neagu a marcat 9 goluri pentru CSMB, Trine Jensen Oestergaard 4, Emilie Hegh Arntzen 3, Monika Kobylinska 3, Crina Pintea 2, Grace Zaadi Deuna 1, Elizabeth Omoregie 1, Jennifer Maria Gutierrez Bermejo 1.

Pentru franţuzoaicele de la Metz au marcat: Chloe Valentini 7, Kristina Jorgensen 7, Sarah Bouktit 7, Anne Mette Hansen 2, Alina Grijseels (care va juca din vară la CSM) 1, Louise Katharina Vinter Burgaard 1, Emma Jacques 1, Lucie Granier 1.

Adi Vasile, despre tactica din retur

Antrenorul „tigroaicelor” a precizat că adversarele de la Metz au reuşit să speculeze ezitările din jocul CSM-ului.

„În repriza a doua, Metz a avut o perioadă foarte bună, deși noi veneam cu un avantaj de 2 goluri. Cred că asta se întâmplă când echilibrul dintre cele două echipe este așa cum arată, imediat ce una dintre ele nu fructifică șansa pe care o are, există o calitate foarte mare din partea cealaltă, iar Metz în acest moment cred că au fost foarte buni să speculeze orice inexactitate a noastră.

Suntem conștienți de acest lucru, suntem conștienți și o să ne pregătim și mai bine. Mergem cu un dezavantaj de 3 goluri, dar sunt 60 de minute de jucat. Șansa este acolo, credem în noi. Sunt două echipe foarte puternice, credem în noi.

Cei de la Metz au avut un pic de șansă la anumite mingi care au sărit în favoarea lor, așa că credem cu adevărat în noi. Există o marjă de progres foarte bună pe care știm că o putem avea și în atac și în apărare și avem 3 goluri de recuperat. Nimic nu este ușor, dar sunt 3 goluri. 3 goluri se întâmplă imediat în handbal”, a spus antrenorul lui CSM Bucureşti.