Suporterii lui Dinamo i-au distrus pe jucători, după remiza din Ardeal! Reproșuri dure ale fanilor sătui de prestațiile favoriților

După un nou final de meci de coșmar în care gruparea bucureșteană a ratat victoria în prelungiri, suporterii lui Dinamo nu au mai rezistat și i-au luat la rost pe jucătorii echipei în parcarea stadionului „Cluj Arena”.

Dinamo a început cum nu se putea mai rău duelul cu Universitatea Cluj, văzându-se condusă după doar șase minute. Ahmed Bani a stabilit scorul pauzei, în minutul 37. În partea secundă a partidei din Ardeal, „câinii” lui Zeljko Kopic i-au luat pe adversari pe sus, iar Milanov a punctat în minutul 48. Avantajul lui Dinamo a ținut doar 13 minute, întrucât Dorinel Oancea a marcat pentru clujeni. Pe finalul meciului, în minutul 88, Pavicic a reușit ceea ce părea a fi golul salvării lui Dinamo, însă, după cum ne-am obișnuit în ultimele runde ale play-out-ului, formația alb-roșie și-a bătut joc din nou de succes, fiind egalată în minutul 90+1 de Ovidiu Bic.

Suporterii lui Dinamo au dat în clocot! „Bă, cum explicați, bă?”

În urma rezultatului de pe Cluj Arena, Dinamo a urcat pe poziția a 14-a în clasament, loc de baraj, cu 22 de puncte, la egalitate cu FCU Craiova, care nu a jucat în această rundă deocamdată. De cealaltă parte, U Cluj se află pe locul 10, cu 30 de puncte.

Dinamoviștii au realizat că echipa mult iubită este un pas în liga secundă, chiar dacă momentan Dinamo se află pe poziție de baraj, cel puțin până la finalul acestei runde a play-out-ului SuperLigii. Egalul de la Cluj (3-3) i-a scos din minți pe fani, cu câteva ore înainte de Învierea Domnului.

Fotbaliștii pregătiți de Zeljko Kopic, în frunte cu Răzvan Patriche, căpitanul alb-roșiilor, au fost așteptați în parcare și dojeniți cumplit de suporteri.

„Bă, cum explicați, bă, că iar ați pierdut puncte pe final? În toate meciurile luăm gol în ultimele minute. Am avut meciul în mână. Noi am venit după voi! Ce înseamnă asta?!”, au transmis fanii la început.

Jucătorii au ascultat cu atenție ceea ce susținătorii grupării bucureștene au avut de spus, care au realizat că promovarea din stagiunea precedentă a fost un simplu miraj.

„Promovarea de anul trecut e o minicună. Ne trezim la realitatea crudă! Înseamnă că nu meritam acea promovare. Acum ne trezim… Vouă vă convine pata asta? Dacă retrogradați, cine rămâne? Amzăr, rămâi? Patriche, rămâi? Nu mai contează cine rămâne, pentru că noi trebuie să luăm rușinea de la capăt. Și o vom face. Dar, băi, nu mai putem cu rușinea asta!”, au mai spus fanii, disperați fiind după un alt semi-eșec al „câinilor”.

Zeljko Kopic nu are explicații pentru modul incredibil în care Dinamo pierde puncte, însă nu renunță la luptă!

Zeljko Kopic (46 de ani), tehnicianul croat de pe banca alb-roșiilor, nu știe pe unde să mai scoată cămașa, după remiza dintre U Cluj și Dinamo, scor 3-3, din etapa a opta a play-out-ului SuperLigii.

Totuși, antrenorul „câinilor” s-a declarat satisfăcut de prestația fotbaliștilor săi, care au izbutit să înscrie de trei ori după foarte multă vreme. Așa cum era normal, Kopic și-a încheiat discursul prin a transmite un mesaj ferm: Dinamo nu renunță la lupta pentru salvare.

„E aceeași poveste săptămână de săptămână. Cred că am făcut un meci bun. Au fost destul de multe lucruri bune în jocul nostru. E foarte dificil să iei gol așa. E foarte dificil să explici așa ceva.

Nu cred că era vorba de teamă. Jucătorii stau foarte bine din punct de vedere psihic. Poate o dată la un meci putem vorbi de teamă, dar s-a întâmplat de foarte multe ori.

Rămân la părerea mea că am jucat bine, dar am primit două goluri pe greșelile noastre. Cred că am arătat lucruri bune. Vom lupta până la final.

Am pierdut foarte multe puncte în ultimele săptămâni. Am avut soarta în propriile mâini. Treaba noastră este să luptăm pentru Dinamo până când vom putea obține salvarea de la retrogradare”, a transmis antrenorul lui Dinamo, ulterior remizei din Ardeal.

Dinamo mai are un singur meci de disputat în acest sezon de SuperLiga. Pe data de 12 mai, UTA Arad va da piept cu formația bucureșteană pe „Arcul de Triumf”, în ceea ce va fi o partidă de totul sau nimic pentru alb-roșii.