Siyabonga Ngezana a intrat în conflict cu Gigi Becali din cauză că sud-africanul n-ar mai vrea să joace la FCSB: „Amendă 10-15.000 de euro”

FCSB a remizat, 1-1, duminică seară, cu Farul în deplasarea de la Ovidiu. Risto Radunovic a ratat un penalty pe final de meci.

Siyabonga Ngezana nu a mai jucat de trei meciuri la FCSB. Stoperul de 27 de ani susţine că este accidentat, însă Gigi Becali nu-l crede.

Ngezana, amendat din cauză că refuză să joace

După meciul cu Farul Constanța, Gigi Becali a dezvăluit că plănuiește să-l amendeze pe fotbalist. Medicul echipei spune că fundașul nu are nicio afecțiune.

Lui Ngezana cred că o să îi dau o amendă, nu știu, 10-15.000 de euro. Doctorul zice că nu are nimic și el zice că nu e refăcut total, că el nu joacă, pentru că nu e refăcut. Și doctorul zice ’Domn-le nu are nimic’. A zis că ce dacă ia amendă”, a spus Gigi Becali la Digi Sport.

Ngezana şi-ar forţa plecarea

Siyabonga Ngezana a primit, săptămâna trecută, premiile pentru „Cel mai bun fundaș al anului”, respectiv „Cel mai bun fotbalist străin din România”.

Jucătorul a dezvăluit că are planuri mari și vrea să evolueze în primele 5 campioante de TOP ale Europei.

„A fost nevoie de multă muncă grea, iar acum este un semn al roadelor muncii mele. Aceasta este o răsplată pentru munca mea grea și determinarea. Am făcut sacrificii pentru a deveni cel mai bun. Să-mi las familia acasă nu a fost o decizie ușor de luat. Am trecut printr-o perioadă grea când am început. Dar cu multă muncă, am învățat din greșelile mele și am devenit un jucător mai bun. Mai este loc de îmbunătățire și vreau să cresc.

Schimbarea mediului m-a ajutat să mă provoc și mai mult. A fi departe de casă nu este o zonă de confort, dar asta m-a făcut să cresc repede pentru că singurul lucru pe care îl fac în România este să joc fotbal. Sprijinul colegilor, fanilor și antrenorilor mei m-a ajutat. M-au făcut să mă simt ca acasă.

Este o mare realizare pentru mine doar să vin aici și să joc în Europa și să câștig ceva. Înseamnă mult, dar nu pot spune că este suficient. Încă mai am vise de realizat și de a construi o carieră. Vreau să joc în Germania, Franța, Anglia și Spania”, a spus Ngezana.

Agentul Florin Vulturar a dezvăluit că Siyabonga Ngezana le-a atras atenția cluburilor importante din Europa și poate face următorul pas în carieră.

În schimbul sud-africanului, Gigi Becali așteaptă nu mai puțin de 10 milioane de euro, o sumă considerată una uriașă în țara natală a fotbalistului.

Distribuie

Urmărește-ne pe

Ultima oră
Cele mai citite

Articole similare