Jurnaliștii belgieni sunt în extaz, după România – Irlanda de Nord! Atac dur la adresa „tricolorilor”: „Putea fi și mai rău”

Belgienii sunt extrem de fericiți, după remiza din partida România – Irlanda de Nord. „Tricolorii” s-au prezentat modest în amicalul de pe Arena Națională, încheiat cu scorul de 1-1. Dennis Man a egalat pentru România, în minutul 23, după ce oaspeții au deschis scorul, în minutul 7.

Evoluția naționalei lui Edi Iordănescu i-a determinat pe oamenii de presă din Belgia să aibă o reacție de bucurie, având în vedere faptul că selecționata țării lor va da piept cu România la EURO 2024, în faza grupelor.

Prestația „tricolorilor” din România – Irlanda de Nord, motivul pentru care belgienii ne desconsideră: „Remiză cu locul 74 în lume”

Presa locală a făcut o analiză extrem de dură a evoluției jucătorilor pregătiți de Edi Iordănescu, care nu au reușit să se impună în fața Irlandei de Nord. Răzvan Marin, fotbalist la Empoli, este încrezător în șansele României din meciul cu Columbia, care va avea loc marți, la Madrid, în ciuda jocului etalat împotriva nord-irlandezilor și a reacției jurnaliștilor din Belgia.

În opinia rivalilor de la EURO 2024, „putea fi și mai rău” pentru „tricolori”, în duelul de pe Arena Națională. Belgienii au subliniat incapabilitatea României de a pune poarta adversarilor în pericol.

„Ne imaginăm că România și-ar fi dorit să înceapă mai bine anul 2024. Românii au primit o lecție dură și au fost incapabili să obțină un rezultat mai bun decât un 1-1 cu Irlanda de Nord într-un amical. O remiză cu locul 74 în lume, rezultat care cu siguranță nu-l va mulțumi pe selecționerul lor. Și suntem de părere că putea fi și mai rău. Dominantă în joc, dar incapabilă să penetreze cu adevărat defensiva Irlandei de Nord, România s-a speriat foarte devreme și putea primi gol în minutul 7.

Luați pe sus încă de la început, românilor le-a luat un sfert de oră să își recapete simțurile, înainte să marcheze golul egalizator. De atunci, scorul nu s-a mai schimbat și, prin urmare, România s-a încurcat încă de la începutul anului. N-a fost cel mai bun mod de a începe pregătirea pentru EURO, turneu care se apropie cu pași repezi”, au comunicat belgienii, potrivit RTBF.

Echipele de start pentru amicalul cu Irlanda de Nord:

România (4-2-3-1): Niță- Mogoș, Drăgușin, Burcă, Manea- Răzvan Marin, Cicâldău- Man, Stanciu, Florinel Coman- Pușcaș
Rezerve: Moldovan, Târnovanu, Rațiu, Șut, Marius Marin, Alibec, Florin Tănase, Mihăilă, Ianis Hagi, Rus, Drăguș, Moruțan, Sorescu, Olaru, Racovițan
Selecționer: Edi Iordănescu

Irlanda de Nord (3-5-2): Hazard- Hume, Toal, McNair- Bradley, Charles, Thompson, Lane, Spencer- Reid, Price
Rezerve: Peacock-Farrell, Southwood, Donnelly, McMenamin, Marshall, Lavery, Smyth, McCann, Boyd-Munce, Magennis, Brown
Selecționer: Michael O’Neill