FOTO + VIDEO. S-a terminat totul pentru Aryna Sabalenka. La ce gest incredibil a recurs sportiva din Belarus

S-a terminat parcursul de la Miami Open pentru Aryna Sabalenka, care a fost învinsă în turul 3 al competiției din Statele Unite ale Americii. Campioana de la Australian Open reușise să treacă de Paula Badosa în faza precedentă, iberica fiind chiar cea care a eliminat-o pe Simona Halep.

Din păcate pentru Sabalenka, Anhelina Kalinina a fost prea puternică pentru ea, astfel că drumul Arynei Sabalenka în cadrul turneului WTA 1000 a ajuns la final. Este de apreciat faptul că bielorusa a avut tăria de a participa la Miami Open, având în vedere faptul că fostul său iubit, Konstantin Koltsov, s-a sinucis, în urmă cu câteva zile.

S-a terminat totul pentru Aryna Sabalenka la Miami. Anhelina Kalinina, prea puternică pentru tenismena din Belarus

Jucătoarea de tenis din Ucraina și-a adjudecat primul set, scor 6-4, însă Aryna Sabalenka și-a adunat forțele și a revenit în meci, după 6-1 în setul secund. Părea că bielorusa va câștiga partida, după succesul lejer din setul al doilea, însă starea sa de nervozitate și-a spus cuvântul în ultimul act al duelului cu Kalinina.

Sabalenka și-a vărsat nervii asupra unei rachete, pe care a rupt-o, în momentul în care a simțit că victoria se îndepărtează. Astfel, tenismena din Ucraina s-a impus în setul decisiv, cu același rezultat înregistrat și în al doilea set (6-1).

SURSA VIDEO: X (Twitter) @WTA

Principalii favoriți de la Miami Open s-au impus lejer în partidele lor

Favoriții la câștigarea turneului Miami Open sunt Carlos Alcaraz și Iga Swiatek, aceștia reușind să își învingă adversarii fără emoții în turul 3.

Lui Alcaraz i-a trebuit mai puțin de o oră și jumătate pentru a se impune în fața lui Carballes Baena, conaționalul său. Carlos Alcaraz, jucătorul care ocupă poziția secundă în clasamentul ATP, a salvat toate cele trei mingi de break pe care celălalt iberic le-a avut. S-ar putea spune că dificultățile vor începe abia de acum pentru Carlos Alcaraz, care se va duela cu Gael Monfils în faza următoare. La rândul lui, sportivul din Hexagon a trecut de Jordan Thompson, după trei seturi.

O victorie rapidă a fost înregistrată și în partida dintre Iga Swiatek și Camila Giorgi. După 68 de minute, poloneza a câștigat în fața italiencei, reușind chiar să egaleze un record deținut de Maria Sharapova. Swiatek a atins borna de 81 de victorii în primele sale 100 de meciuri din turneele Masters 1000.

SURSA FOTO: X (Twitter) @MiamiOpen