S-a încheiat finala turneului din Antalya, în care Irina Begu a întâlnit-o pe Jessica Bouzas Maneiro. Meciul a durat două ore şi jumătate

Irina Begu (33 ani, 126 WTA) a disputat, duminică, finala turneului de categorie „WTA 125” de la Antalya, în care a întâlnit-o pe Jessica Bouzas Maneiro (21 ani, 127 WTA), din Spania.

Sportiva noastră a fost învinsă după două ore şi jumătate de joc. Iberica s-a impus cu 6-2, 4-6, 6-2.

Begu pleacă acasă cu 8.000 dolari şi 81 de puncte WTA

Irina Begu și iberica erau vecine de clasament la începutul acestei competiții (locurile 126 și 127), iar meciul din ultimul act a fost unul echilibrat.

Pentru prezența în finală, Begu (cap de serie 4) va primi 8.000 de dolari și 81 puncte în ierarhia WTA de simplu. Datorită performanţei din Turcia, sportiva noastră se află pe locul 115 în clasamentul WTA Live (salt de 11 poziții).

Înaintea competiției din Turcia, jucătoarea noastră nu mai evoluase de la US Open 2023, atunci când a fost învinsă în runda inaugurală de Tamara Korpatsch, scor 3-6, 2-6.

Românca a revenit după 7 luni

Megasaray Hotels Open din Antalya a fost un turneu de categorie WTA 125 și a oferit premii totale în valoare de 115.000 de dolari. Irina Begu a venit la competiția ce s-a disputat pe zgură după o absenţă de 7 luni, cauzată de o accidentare.

Românca a fost favorită 4 a turneului WTA 125.