România a câştigat medalia de aur. Gianina van Groningen şi Ionela Cozmiuc, campioane europene la dublu vâsle feminin

Victorie mare pentru ţara noastră, la Campionatele Europene de Canotaj de la Szeged. Gianina van Groningen şi Ionela Cozmiuc au câştigat, sâmbătă, medalia de aur în proba de dublu vâsle feminin, categorie uşoară.

Cele două românce au încheiat proba cu timpul 07:29.63.

Avem şi medalie de argint

Tot sâmbătă, echipajul de patru rame feminin format din Mădălina Bereş, Maria Lehaci, Magdalena Rusu şi Amalia Bereş a câştigat medalia de argint.

Un alt rezultat bun pentru România a fost şi la patru vâsle masculin, Cristian Nicoară, Bogdan Baitoc, Florin Horodişteanu şi Ioan Prundeanu, care au ocupat locul 5.

La patru vâsle feminin, echipajul format din Mariana Dumitru, Emanuela Ciotău, Alexandra Ungureanu şi Mădălina Moroşan s-a clasat pe locul şase.

79 de sportivi pentru Team Romania la JO 2024

Prin calificarea Biancăi la Jocurile Olimpice, delegația României ajunge la 79 de sportivi. Aceștia vor concura în 10 sporturi.

– Atletism: 5 – Delvine Relin Meringor (maraton), Andrea Miklós (400 m), Alina Rotaru (lungime), Joan Chelimo Melly (maraton); Bianca Ghelber (aruncarea ciocanului);

– Înot: 2- David Popovici (100m, 200 m liber), Vlad Stancu (800m, 1.500m liber);

– Box: 1 – Lăcrămioara Perijoc (cat.54 kg);

– Canoe: 3 – Cătălin Chirilă (C1 1000m), Ilie Sprîncean, Oleg Nuță (C2 500m);

– Canotaj: 44 locuri cotă – dublu vâsle categorie ușoară, dublu vâsle, dublu rame, patru rame, patru vâsle, 8+1 feminin; dublu vâsle, dublu rame, patru rame, patru vâsle, 8+1 masculin;