Răzvan Patriche, declarații războinice după Poli Iași – Dinamo: „Este pe viață și pe moarte!”

Răzvan Patriche, fundașul central al „câinilor”, a oferit declarații după partida Poli Iași – Dinamo, încheiată la egalitate, scor 0-0. Acesta a analizat evoluția dinamoviștilor din meciul jucat în Copou, vorbind și despre lupta pentru salvarea de la retrogradare.

În urma rezultatului de la Iași, Dinamo rămâne pe locul 15, ratând șansa de a trece peste FC Voluntari, echipă care are un avans de doar un punct în fața elevilor lui Zeljko Kopic. Pentru Dinamo, urmează ultimul meci al sezonului regulat, pe data de 9 martie, împotriva celor de la UTA Arad, pe teren propriu.

Ce a spus Răzvan Patriche după Poli Iași – Dinamo

La Iaşi, în primul meci al etapei a 29-a din cadrul Superligii, gazdele au evoluat fără antrenorul Leo Grozavu pe banca tehnică, acesta fiind suspendat după cartonaşul roşu primit partida trecută. Prima ocazie a meciului a fost semnată de Cătălin Itu, fost jucător în tabăra alb-roșiilor, în minutul 11.

La aproximativ 10 minute distanță, Hakim Abdallah a avut șansa de a-i face fericiți pe suporterii „câinilor” care au bătut drumul până la Iași, dar nu a putut devia corespunzător mingea primită de la Pavicic, balonul trecând pe lângă poarta ieșenilor. A părut că atacantul lui Dinamo nu dorește să bage mingea în poartă, având în vedere marea ocazie ratată pe finalul întâlnirii, după pasa venită de la Dani Iglesias, în minutul 84. Astfel, meciul s-a încheiat la egalitate, scor 0-0.

Răzvan Patriche, fotbalist de bază în apărarea trupei pregătite de Zeljko Kopic, a vorbit despre partida din Copou, după fluierul final. Acesta a analizat prestația echipei sale, discutând și despre evitarea retrogradării. În viziunea sa, lupta pentru rămânerea în Superliga se va da „pe viață și pe moarte”. La final, acesta s-a arătat mâhnit de faptul că Dinamo nu a reușit să marcheze la Iași, în ciuda unor ocazii mari pe care „câinii” le-au avut.

„Două reprize total diferite. Prima repriză ne-au surprins, au fost multe dueluri fizice, a doua repriză am dominat, ne-am creat multe ocazii. Din păcate nu am reuşit să marcăm. Azi din păcate aşa a fost. Până la urmă asta este. Noi am avut ocazii, ei mai puţin. Este o luptă foarte strânsă pentru salvarea de la retrogradare, este foarte multă presiune. Este pe viaţă şi pe moarte”, a declarat Răzvan Patriche, după meciul cu Poli Iași

Echipe de start Poli Iași – Dinamo

Poli Iași: Ailenei – Todoroski, Samayoa, Fl. Ilie, C. Itu, Stefanovici – Harrison, Marchioni, L. Mihai – Bettaieb, Sg. Buș
Rezerve: Niga – Martac, Katanec, Bouhenna, Farcas, Jatoba, A. Roman, A. Gheorghiță, Kabran, Saghiri, Mota
Antrenor: Leo Grozavu

Dinamo: Golubovic – Edgar Ie, Velkovski, Patriche – De Moura, Gnahore, Pavicic, Bordușanu – Milanov, Abdallah, Gregorio
Rezerve: Railean – Selmani, D. Iglesias, D. Irimia, Ilic, P. Neagu, A. Bani, R. Grigore, Homawoo, Dr. Irimia, N. Roșu, Cr. Costin
Antrenor: Zeljko Kopic

Stadion ”Emil Alexandrescu”
Arbitru Rareș Vidican (Satu Mare). Asistenți Sebastian Gheorghe (Suceava), Adrian Popescu (Craiova)
Arbitru VAR Claudiu Marcu (Constanța). Asistent VAR Viorel Flueran (Craiova)