Răzvan Marin, pasator decisiv în meciul lui Empoli! Ce realizări a avut românul în partida cu Sassuolo, câștigată de Empoli în prelungiri | VIDEO

Răzvan Marin a fost pasatorul decisiv în meciul lui Empoli, disputat în deplasare, pe terenul celor de la Sassuolo. Formația românului s-a impus, scor 3-2, în prelungiri, iar Răzvan Marin a oferit două pase de gol, ultima venind chiar în prelungirile partidei. Acesta a fost titular la Empoli pentru prima oară după o lună.

Fotbalistul român nu a oferit cele mai bune prestații în acest sezon, motiv pentru care a și pierdut locul de titular de la Empoli, din Serie A. Răzvan Marin și-a revenit, însă, în meciul cu Sassuolo, iar evoluția sa l-ar putea propulsa din nou în prima echipă. A pasat decisiv de două ori, al doilea său assist fiind reușit în minutul 90+4, iar Empoli s-a impus pe terenul lui Sassuolo.

Răzvan Marin, pasator decisiv în meciul lui Empoli!

Românul a început bine partida de pe Mapei Stadium, pasând decisiv în minutul 11, pentru golul lui Luperto, reușit cu o lovitură de cap. Fotbalistul naționalei României a bătut o lovitură liberă din lateral, iar centrarea sa a fost perfectă, astfel că Empoli reușea deschiderea scorului.

Sassuolo a egalat, din penalty, în minutul 54, prin Pinamonti, dar tabela s-a modificat din nou, după 10 minute, atunci când Niang o readucea pe Empoli în avantaj, tot din lovitură de pedeapsă. În minutul 77, Gian Marco Ferrari a restabilit egalitatea, dar meciul nu s-a încheiat cu scorul de 2-2.

În prelungirile partidei, Marin a oferit o nouă centrare perfectă, într-o fază asemănătoare cu cea de la golul din startul meciului, iar Bastoni a adus victoria pentru formația la care evoluează fotbalistul din România. După succesul din această deplasare, Empoli s-a distanțat la 5 puncte de Sassuolo, aflându-se pe poziția a 13-a în Serie A, cu 25 de puncte.

Marin a vorbit recent despre perioada sa de la Empoli

Răzvan Marin a discutat, în cadrul unui interviu, despre perioada prin care trece la Empoli și despre obiectivele din acest sezon de Serie A. Românul a afirmat că echipa la care evoluează joacă un fotbal plăcut ochiului, spunând că se simte foarte bine la club.

A mai zis, de asemenea, că obiectivul lui Empoli ar fi rămânerea în prima ligă a fotbalului italian, iar momentul său favorit pe care l-a trăit la actuala formație se leagă de salvarea de la retrogradare din sezonul precedent.

„Când am ajuns la Empoli am fost fericit. Nivelul e foarte înalt, iar echipa practică un fotbal frumos. Mă simt foarte bine aici, toată lumea este de treabă. Acest club are tot ce îi trebuie pentru ca un fotbalist să se îmbunătățească. La finalul sezonului trebuie să scriem istorie. Rămânerea în Serie A ar fi o mare realizare pentru club și pentru fani. Sper că le vom oferi această satisfacție. Momentul favorit de la Empoli? Salvarea de la retrogradare, anul trecut”, a afirmat Răzvan Marin, conform Tuttomercato