Lucescu Jr, calificare senzațională! PAOK merge în sferturile Conference League după victoria uriașă cu Dinamo Zagreb

Răzvan Lucescu a reușit o performanță incredibilă la cârma lui PAOK Salonic. Grecii au trecut cu 5-1 de Dinamo Zagreb, după ce în tur a fost 0-2. Antrenorul român merge, astfel, din nou în sferturile unei cupe europene, după ce în urmă cu 18 ani o califica pe Rapid în celebra ”dublă” eurofantastică cu FCSB.

Performanță uriașă pentru Lucescu Jr, care ajunge iar într-un sfert de finală al unei cupe europene. Învinsă în tur cu 2-0, PAOK a făcut o repriză de vis la Salonic, în optimile Conference League. Înaintea pauzei, grecii o conduceau cu 3-0 pe campioana Croației, în urma reușitelor lui Abdul Baba Rahman, a autogolului lui Petar Susic și a golului lui Brandon Thomas.

Răzvan Lucescu o califică pe PAOK în sfeturile Conference League

Konstantinos Koulierakis și Andrija Zivkovic au marcat în repriza a doua, totul după ce Arber Hoxha a redus din diferență.

Oaspeții au mai avut un gol, dar reușita a fost anulată de VAR.

• 1,93 este media de puncte reușite de de Răzvan Lucescu în cele 150 de meciuri pe banca lui PAOK Salonic.

Lucescu, în luptă pentru titlu în Grecia

Nici în campionat nu îi merge rău lui Răzvan Lucescu. PAOK este pe locul 2, cu 60 de puncte, la doi pași de liderul AEK Atena.

Lucescu jr a pierdut fotoliul de lider etapa trecută, când a ratat derby-ul cu Aris Salonic, 0-1.

La cârma lui PAOK, Lucescu Jr se poate mândri și cu altă performanță. Grecii sunt pe primul loc într-un clasament al eficienței șuturilor.

Conform unui studiu publicat de Observatorul pentru Fotbal al CIES (Centrul Internațional pentru Studii Sportive) din Neuchâtel, Elveția, PAOK a reușit un procentaj de 0,69 de goluri pe meci, peste nume mari ale fotbalului mondial.

În clasamentul eficienței își găsește locul și fosta echipă a lui Lucescu Jr, Rapid.