Răzbunarea lui Ianis Stoica! Atacantul a marcat împotriva Universității Cluj, dar colegii săi au comis-o în prelungiri

FC Hermannstadt și Universitatea Cluj au terminat la egalitate, scor 1-1, duminică, într-o partidă din etapa a 3-a a play-out-ului din Superligă.

Ianis Stoica, fostul jucător al celor de la Universitatea Cluj, a deschis scorul pentru FC Hermannstadt în minutul 31 al partidei, după greșeli în lanț ale apărării clujene, iar Daniel Popa a restabilit egalitatea în minutul 90+7, printr-o execuție de excepție.

În urma acestui rezultat, Universitatea Cluj se menține pe locul 8, cu 26 de puncte, în timp ce FC Hermannstadt este pe locul 9, cu 24 de puncte.

Ianis Stoica a promis revanșa și s-a ținut de cuvânt

Așadar, Ianis Stoica, atacantul celor de la FC Hermannstadt, venit ”cu cântec” de la Universitatea Cluj în iarnă, a reușit să-și pedepsească fosta echipă.

A fost titular și a fost foarte aproape de a marca un gol echivalent cu trei puncte pentru echipa sa, dacă nu există Daniel Popa și inspirația sa fantastică. În minutul 79, Ianis a fost schimbat cu Dragoș Iancu.

Fotbalistul a promis că se va răzbuna împotriva fostei sale echipe, Universitatea Cluj în acest meci, mai ales după partida directă din Cupa României, când ”șepcile roșii” s-au impus cu 1-0, iar suporterii acestora l-au înjurat ca la ușa cortului, pe toată durata partidei.

Nici nu i-am auzit. Am jucat și pe stadioane mai pline. Sunt obișnuit cu presiunea, e alegerea lor. Fiecare face ce vrea. Important e că am ieșit din Cupă.

Trebuie să ne luăm revanșa în meciul de campionat. Poate au fost puțin mai buni, meritau să meargă mai departe.

Trebuie să fim fair-play, să recunoaștem că au fost mai buni, dar peste trei zile avem un nou meci și trebuie să ne luăm revanșa”, a declarat Ianis Stoica, imediat după meciul din Cupa României.

A plecat cu scandal de la Universitatea Cluj

Ianis Stoica a plecat de la Universitatea Cluj, unde era împrumutat de la FCSB, cu foarte mult tam-tam. Atacantul s-a înfuriat că formația clujeană s-a opus plecării sale în străinătate, așa că a refuzat să se mai prezinte la antrenamente.

FCSB-ul l-a reprimit în lot, însă nu avea de gând să-l folosească deloc. În plus, pentru rezilierea împrumutului înainte de termen, Universitatea Cluj i-a amenințat pe ”roș-albaștri” că vor cere daune financiare. Neavând de ales, FCSB i-a reziliat contractul lui Ianis Stoica, iar fotbalistul s-a transferat unde a dorit. Adică, la FC Hermannstadt.

Am avut niște motive pentru a pleca de la U. Din respect, pentru că sunt mai în vârstă decât mine majoritatea de acolo, nu aș vrea să dezvălui.

Le mulțumesc că mi-au oferit oportunitatea de a juca acolo și le urez succes. Dar am avut motivele mele și sunt mulțumit cu alegerea făcută”, spunea Ianis Stoica, după Rapid – Hermannstadt 2-0.