Radu Drăgușin, din nou rezervă pentru Tottenham! Echipa românului a avut parte de un derby londonez, contra celor de la West Ham United

Radu Drăgușin a fost iarăși rezervă pentru Tottenham, în duelul cu West Ham United, din deplasare. După ce a fost integralist pe teren propriu, în victoria cu Luton Town din etapa precedentă, fundașul român pregătit de către Ange Postecoglou a urmărit startul derby-ului londonez cu West Ham de pe banca de rezerve.

S-au marcat două goluri într-un interval de timp destul de scurt. Tottenham a deschis scorul în minutul 6, prin Brennan Johnson. Gazdele meciului disputat la Londra nu s-au lăsat, iar Kurt Zouma a egalat aproximativ un sfert de oră mai târziu, în minutul 19, stabilind scorul final al întâlnirii.

Revenirea la vechiul „obicei”. Radu Drăgușin, lăsat rezervă la Tottenham

Partida celor de la Tottenham din deplasare a fost programată marți seara, de la ora 22:15. Micky Van de Ven, cel căruia Radu Drăgușin i-a ținut locul pe perioada accidentării, a revenit în echipa lui Ange Postecoglou. Batavul a jucat împotriva celor de la West Ham United.

Fotbalistul din Olanda a fost lăsat pe banca de rezerve în meciul precedent, în victoria cu Luton Town. Managerul lui Tottenham a vrut să nu pună presiune pe jucător, pentru ca nu cumva ca accidentarea sa să recidiveze.

Jurnaliștii britanici au vorbit despre situația din apărarea lui Tottenham, înainte de meciul tare dintre cele două grupări din capitala Angliei: „Antrenorul principal al lui Tottenham, Ange Postecoglou, nu are accidentați pentru această seară împotriva lui West Ham. Micky van de Ven s-a întors pe bancă pentru victoria târzie de sâmbătă în fața lui Luton și va reveni, probabil, în primul ’11’, în detrimentul lui Radu Drăgușin”.

Fundașul român nu și-a stăpânit fericirea, după succesul cu Luton Town

După cum am menționat anterior, jucătorul de 22 de ani al celor de la Tottenham a fost integralist în victoria din etapa precedentă. Ulterior partidei, internaționalul român a reacționat, fiind extrem de fericit pentru faptul că a pus umărul la succesul echipei sale.

„Victorios pe teren propriu! Entuziasmat să fac parte din această echipă extraordinară. Munca grea aduce rezultate, iar acest meci a demonstrat asta. Să mergem înainte!”, a transmis Radu Drăgușin, prin intermediul Instagram.

• Tottenham ocupă locul cinci în Premier League, la două puncte în spatele celor de la Aston Villa. Elevii lui Ange Postecoglou au o misiune imposibilă în ceea ce privește clasarea pe unul dintre primele trei locuri la finalul sezonului, dat fiind faptul că aceste poziții sunt ocupate de către Liverpool, Arsenal și Manchester City.