Manchester City se pregătește pentru un duel crucial în Premier League, împotriva celor de la Tottenham, iar Pep Guardiola a oferit informații importante despre starea de sănătate a lui Erling Haaland.
Atacantul norvegian nu a evoluat în ultimele două partide ale „cetățenilor”, inclusiv în înfrângerea cu 2-0 în fața lui Liverpool, meci în care a urmărit jocul din tribune. Totuși, Guardiola a oferit detalii despre posibilitatea ca Haaland să revină pe teren în această etapă.
Erling Haaland, șanse mari să joace cu Tottenham
Înaintea duelului programat astăzi, de la ora 21:30, Guardiola a explicat că starul norvegian s-a simțit mai bine, dar nu a fost pregătit să joace în ultimele două etape:
„Se simte mai bine, dar nu a putut juca în ultimele două meciuri”, a declarat Pep Guardiola.
Presa engleză susține că Haaland s-a antrenat normal înaintea partidei și că ar putea avea șanse să joace câteva minute împotriva lui Tottenham, echipa lui Radu Drăgușin.
Atacantul a suferit o accidentare la genunchi în meciul cu Newcastle, iar staff-ul medical al campioanei Angliei a preferat să nu riște o recidivă.
Pep Guardiola, fără replică în fața rivalei Real Madrid
Cu un trecut important la Barcelona, Pep Guardiola nu a putut face prea multe în fața rivalei Real Madrid în acest sezon de Champions League. Manchester City a fost învinsă în dublă manșă de trupa lui Carlo Ancelotti, iar tehnicianul spaniol a recunoscut superioritatea adversarilor.
Guardiola a dezvăluit că Real Madrid a dominat-o pe Manchester City la toate capitolele, lucru care s-a văzut și pe tabela de marcaj. 6-3 la general a fost scorul dintre cele două formații.
”Nu am putut face față fizicului și ritmului pe care îl au, de aceea am cerut mult calm cu mingea. Dar am primit gol la prima acțiune, nu ne-am apărat bine, așa că a fost mai dificil.
Trebuie să acceptăm, cea mai bună echipă a câștigat, felicitări Real Madrid și acum să ne concentrăm pe Premier League. Am avut o jumătate de oră bună, 35 de minute în prima manșă, în rest ne-am chinuit”, a spus Pep Guardiola după meci.