„Pe final, mai ales acasă, prind aripi!”. Florinel Coman, exasperat de evoluțiile lui Sepsi din meciurile cu FCSB! Vedeta roș-albaștrilor a oferit detalii despre accidentarea suferită

Florinel Coman (26 de ani), golgheterul SuperLigii, a vorbit despre desfășurarea partidei cu Sepsi, pe care FCSB a disputat-o în deplasare, în runda a șasea din play-off. Vedeta din atacul roș-albaștrilor a discutat și despre accidentarea din prima repriză a meciului. Florinel Coman s-a întins pe gazon în minutul 12, la scurt timp după ce a deschis scorul în Covasna, acuzând dureri la nivelul mușchilor inghinali.

Charalambous a fost nevoit să îl scoată de pe teren, introducându-l în joc pe David Miculescu, care a marcat golul doi al roș-albaștrilor, în minutul 34. De partea cealaltă, pentru gazde au punctat Roland Varga (min. 22) și Florin Ștefan (min. 70).

Florinel Coman are soluția pentru a-i bate pe covăsneni, după Sepsi – FCSB 2-2: „Mereu când jucăm cu Sepsi trebuie să închidem meciul din prima repriză”

Florinel „Mbappe” Coman le-a recunoscut calitățile celor de la Sepsi, după remiza din deplasare, ulterior abordării subiectului accidentării sale. Atacantul lui FCSB a mărturisit faptul că finalul meciului a fost unul greu, întrucât fotbaliștii pregătiți de către Bernd Storck au exercitat o presiune incredibilă. Denis Ciobotariu putea să le aducă victoria gazdelor în prelungiri, însă a tras puțin pe lângă poarta lui Târnovanu, cu exteriorul, din interiorul careului. De asemenea, Coman a precizat că ai săi colegi dispun de mentalitatea potrivită în aceste momente pentru obținerea titlului.

(n.r. – despre accidentare) Am simțit ceva în zona inghinală, dar sper ca în zilele următoare să nu am probleme. Mereu când jucăm cu Sepsi trebuie să închidem meciul din prima repriză. Mereu pe final, mai ales acasă, prind aripi. Ne-au dominat pe final. Au fost greșeli, sunt omenești, însă trebuie să le eliminăm din joc. Trebuia să închidem meciul în minutul 20-25.

(n.r. – presiunea titlului) Îi simt puternici pe colegi. E normal, ca să ajungi campion trebuie să te sacrifici mult, să treci prin anumite stări. Am venit cu gândul de a câștiga, nu am reușit, dar așteptăm următorul meci. Nu trebuie să dramatizăm acum. Ceea ce am clădit în acest campionat nu se dărâmă acum. După ce am ieșit, am reușit să marcăm”, a afirmat Florinel Coman, după remiza cu Sepsi.

„Chiricheș face parte din familie!”

După ce a reușit să deschidă scorul pe terenul lui Sepsi, Florinel Coman a sărbătorit prezentând tricoul lui Vlad Chiricheș, accidentat în derby-ul cu Rapid. Vedeta din atacul roș-albaștrilor a prefațat duelul cu Farul, echipa de pe locul doi din play-off, care a obținut un succes lejer cu Rapid în aceeași zi, scor 3-1.

De asemenea, Coman nu l-a uitat nici pe Olimpiu Moruțan, care a suferit o lovitură teribilă în meciul lui Ankaragucu cu Beșiktaș, din Cupa Turciei. În urma acestei accidentări, Moruțan nu va putea fi prezent la EURO 2024. Golgheterul SuperLigii i-a transmis gândurile sale bune.

(n.r. – despre tricoul lui Chiricheș) Face parte din familie, avem ce invăța de la el. Sper din tot sufletul să revină cât mai repede. (n.r. – despre meciul cu Farul) Da, un meci dificil, cu o echipă care astăzi a prestat un fotbal plăcut. Din păcate, am avut meciuri grele cu ei, mai ales pe Arena Națională. Sperăm să rupem blestemul. (n.r. – despre accidentarea lui Moruțan) Am vorbit cu Olimpiu aseară, imediat după ce am văzut că s-a accidentat. Sunt alături de el, toți suntem. A fost colegul nostru. România are nevoie de el!”, a adăugat Florinel Coman.