În luna aprilie, Moruțan a suferit o ruptură a tendonului lui Ahile și a avut nevoie de operație pentru a-și rezolva problema. De atunci, internaționalul român nu a mai intrat pe gazon și a urmat o perioadă de recuperare care nu a fost una deloc ușoară.
În sfârșit, după 8 luni de suferință, Olimpiu Moruțan se pregătește să revină pe teren. Actualul fotbalist al celor de la este așteptat pe gazon la partida cu Modena, programată pe 21 decembrie.
Moruțan s-a recuperat mai rapid
Olimpiu Moruțan (25 de ani) a revenit la Pisa la finalul lunii august, însă internaționalul român nu a apucat să joace pentru formația din Serie B.
”Mă bucur că am revenit la Pisa, după ce am fost la Isokinetic, la Bologna, unde am făcut o recuperare foarte bună. Acum am început antrenamentele cu echipa, de la zi la zi doresc să progresez și să îmi recapăt condiția fizică.
Eu îmi doresc cât mai repede, dar așteptăm să fie totul ok, să fiu bine fizic și sper să joc la sfârșitul lunii. (n.r. care erau estimările?) 9-10 luni. Deci m-am recuperat mai rapid”, a declarat Olimpiu Moruțan pentru Quotidiano, care a titrat: ”Geniul român poate fi un cadou”.
A ştiut că accidentarea e gravă
În cadrul unui interviu acordat pentru FRF, Olimpiu Moruțan a povestit cu lux de amănunte ce a simțit în momentul accidentării.
„Sincer, când m-au scos de pe teren, prima oară m-au dus domnii cu targa spre vestiarul stadionului și am crezut că îmi vor pune gheață și îmi vor zice să mă liniștesc. După ce am văzut că merg spre ambulanță mi-am dat seama că e ceva grav.
Mergând pe drum cu ambulanța, am spus că orice ar fi trebuie să trec peste. Eram în RMN și mă gândeam că dacă o să fie ceva grav o să stau mai mult timp, o să pierd EURO. Mă rugam în RMN să fie ceva mai scurt, de o lună maxim. Asta a fost povestea pe scurt.
Chiar în acel moment, prietena mea era la stadion, aveam semifinala Cupei Turciei cu Beșiktaș și era chiar în tribune. Cu ea am vorbit prima dată. Am fost puternic mental și am spus că nu mai pot să dau timpul înapoi.
Trebuie să-mi văd de drum și să continui. În sport mai întâmpinăm și probleme. Trebuie să fim puternici și să trecem peste”, a spus Olimpiu Moruţan.