MM Stoica, pus la punct de un antrenor din Superliga: „Acest om nu mă cunoaște. E rușinos că vorbește așa!”

MM Stoica (59 de ani) este unul dintre cei mai vocali oameni din fotbalul românesc, iar oficialul FCSB-ului și-a atras foarte multe antipatii, de-a lungul timpului, din cauza afirmațiilor sale.

Bernd Storck, despre MM Stoica: ” L-am sunat pentru a discuta, dar nu l-am găsit”

Unul dintre ultimii clienți ai lui MM Stoica a fost Bernd Storck, antrenorul celor de la Sepsi. Oficialul FCSB-ului s-a luat de tehnicianul neamț după ce acesta a decis să-i excludă din lot pe Roland Niczuly și Branislav Ninaj, înaintea meciului cu Universitatea Cluj.

Acum, Storck a venit cu mai multe declarații prin care a ținut să-i bată obrazul lui MM Stoica. Mai mult, germanul a transmis că l-a sunat pe oficialul FCSB-ului, însă acesta nu i-a răspuns la telefon.

Am fost foarte surprins că o persoană precum Mihai Stoica, un conducător cu un statut important în fotbalul românesc, decide să evalueze situațiile de la un alt club. Nu are cum să facă anumite comparații cu episoade pe care le-a întâlnit în propriul club, pentru că discutăm despre lucruri diferite.

Decizia legată de Niczuly și Ninaj am luat-o în numele clubului. Am discutat înainte cu președintele și cu directorul general. Am hotărât împreună care e poziția optimă. Pentru mine, colectivul e cel mai important. Nimeni nu e mai presus decât grupul.

Îl respect, l-am sunat pentru a discuta, dar nu l-am găsit. A mai oferit la o televiziune și alte declarații urâte despre mine. Dar acest om nu mă cunoaște. Și e rușinos că vorbește așa! Presupun că deține o licență de manager.

Știe probabil că există anumite prevederi în codul etic al UEFA, care îndeamnă să nu spui lucruri negative despre alt club. Repet, mă surprinde că face tot felul de comentarii în legătură cu situații pe care, de fapt, nu le cunoaște”, a declarat Bernd Storck, potrivit gsp.ro.

De la ce a pornit totul

„El este un norocos. Eu am cunoştinte despre foarte multe acte de indisciplină întâmplate la foarte multe echipe în toate campionatele mari, la echipele mari. Poate n-a citit multe biografii Storck, el a fost mână forte şi nu i-a întâmplat niciodată. Îţi spun câteva din istoria poate celui mai mare manager din toate timpurile, Sir Alex Ferguson? 

Ce facem? Vin unii să ne explice, nu ştim şi noi? Vai de capul meu… Găsiţi colegi de-ai voştri din Belgia şi întrebaţi-i ce părere au belgienii despre Storck. 

Nu îmi plac ăştia care vin în Romania şi încep să ne vorbească de sus. Se întâmplă peste tot, laşaţi vrajeala asta, că se întâmplă peste tot. 

Sir Alex s-a bătut parte în parte cu Mark Hughes. La noi e o nenorocire, vin oamenii şi ne iau banii, dar e o nenorocire şi aşa ceva nu au văzut în viaţa lor. Bai, să fie chiar aşa?!”, a spus MM Stoica, la Prima Sport. 

Distribuie

Urmărește-ne pe

Ultima oră
Cele mai citite

Articole similare