Mircea Rednic, afirmație uluitoare după Rapid- UTA Arad 4-1: „Puteam să și câștigăm!”

Mircea Rednic a făcut o afirmație uluitoare după meciul Rapid – UTA Arad, pe care formația sa l-a pierdut cu 1-4. Giuleștenii au deschis scorul rapid, prin Rrahmani, în primul minut al partidei. Debutantul Robert Gabriel Bădescu a majorat avantajul trupei lui Bergodi la 12 minute distanță. Rapid începuse furtunos partida și părea că va trece ușor peste UTA, însă arădenii au redus din diferență în apropierea finalului primei părți, prin Claudiu Micovschi.

Rrahmani și-a trecut numele din nou pe tabela de marcaj, în ultimele 10 minute ale duelului cu UTA, iar scorul final a fost stabilit de Burmaz, în minutul 90+6. Rapid s-a impus clar, chiar dacă UTA a pus probleme în unele momente, și ajunge din nou pe locul 2 în Superliga, la două puncte în fața lui CFR Cluj.

Mircea Rednic, afirmație uluitoare după Rapid- UTA Arad

Mircea Rednic, antrenorul celor de la UTA Arad, a oferit declarații la finalul meciului din Giulești. „Puriul” a afirmat că echipa sa a început foarte prost, însă a apreciat efortul fotbaliștilor săi de a reveni în meci. A lăudat prestația din startul reprizei secunde, vorbind și despre ocaziile pe care UTA le-a avut. Golul, însă, a picat tot în poarta elevilor pe care îi pregătește.

Mircea Rednic a menționat faptul că arădenii s-au descurcat foarte bine pe terenul Rapidului în primele 20-25 de minute, invocând și realitatea din teren, care, în opinia sa, a fost alta față de cea reflectată de tabela de marcaj, la final.

„În primul minut am pornit de la 1-0. După aia, fază fixă, 2-0. Am revenit în joc, a venit golul. Asta ne-a dat mai mult curaj, am început repriza a doua foarte bine, am avut ocazii, dar în loc să fie 2-2, a venit 3-1. Am făcut cadouri azi. A fost ziua cadourilor. De golul 4 nu mai vorbesc. Dar am avut 25 de minute bune, am avut două sau trei ocazii clare, mingea a trecut milimetric, nu am avut nici șansă. Păcat de scor. Realitatea nu e asta, dar ăsta este fotbalul. Așa dă urât. Îmi pare rău că scorul este prea drastic”, a declarat Mircea Rednic, la finalul partidei cu Rapid

„Puriul” a continuat, vorbind despre ce le-a transmis elevilor săi la pauză

În continuare, Mircea Rednic a făcut afirmații legate de mesajul pe care l-a transmis la pauză, în vestiar, după ce UTA a redus din diferență în finalul primei reprize. A apreciat efortul fotbaliștilor săi, precizând că au reacționat foarte bine.

„Puriul” a considerat că Rapid s-a aflat în dificultate în multe momente de pe parcursul duelului, antrenorul arădenilor mergând chiar și mai departe, făcând o afirmație puțin deplasată, având în vedere scorul final, aceea că echipa sa putea chiar să iasă învingătoare de pe teren.

(n.r. despre discursul de la pauză) Să aibă încredere. 2-1 este scor periculos și băieții au reacționat foarte bine. Eu spun că puteam să și câștigăm dacă ar fi intrat un gol, pentru că și reacția publicului era negativă. Ei nu aveau soluții. Avem sâmbătă meci, nu avem timp de atâtea analize, trebuie să fim pozitivi, să reținem partea pozitivă a lucrurilor. Azi au fost greșeli mari. Cel mai experimentat jucător a greșit primul, se mai întâmplă”, a mai adăugat antrenorul de la UTA

Echipe de start la Rapid – UTA Arad

Rapid: Aioani – Braun, Săpunaru, Iacob, Bădescu – Oaidă, Djokovic – Krasniqi, Hasani, Petrila – Rrahmani
Rezerve: Drăghia – I. Cristea, Grigore, Hromada, Cîrjan, Bamgboye, Papeau, Burmaz, El Sawy
Antrenor: Cristiano Bergodi

UTA Arad: Florin Iacob – Tiberiu Capusa, Marko Stolnik, Alexandru Benga, Diogo Rodrigues – Cristian Mihai, Marcelo De Freitas – Claudiu Micovschi, Andrej Fabry, Eric Omondi – Kevin Luckassen
Rezerve: Kucher – Iarasciuc, Trif, A. Lopez, J. Pedro, A. David, R. Stanciu, V. Morar, Al. Tudorie
Antrenor: Mircea Rednic

Stadion: Superbet Arena Giulești
Arbitru: : Cătălin Popa (Piteşti)
Asistenți: George Neacşu (Câmpulung Muscel), Adrian Popescu (Craiova)