Mikel Arteta, gesturi golănești în Liga Campionilor: „Mi-a insultat familia”!

Mikel Arteta, antrenorul iberic al celor de la Arsenal, a fost implicat într-un episod deloc plăcut la meciul formației sale din Liga Campionilor, contra lusitanilor de la Porto. Tehnicianul spaniol l-ar fi înjurat pe omologul său, Sergio Conceicao, jignindu-i familia, pe durata partidei din optimile de finală ale Ligii Campionilor.

În tur, portughezii s-au impus, scor 1-0, iar în retur, Trossard a asigurat victoria englezilor în 90 de minute, la aceeași diferență. Arsenal s-a calificat în sferturile de finală ale competiției, după loviturile de departajare.

Mikel Arteta l-a înjurat pe Sergio Conceicao în meciul din Liga Campionilor

În reprizele de prelungiri, scorul de pe tabela de marcaj nu s-a modificat, astfel că Arsenal a ajuns la penalty-uri, împotriva lui Porto. „Tunarii” au fost salvați de David Raya, portarul reușind să scoată două lovituri de pedeapsă. Astfel, Arsenal merge mai departe, așteptând să vadă cu cine se va duela în următoarea fază a competiției.

După meci, Sergio Conceicao, antrenorul portughezilor, a vorbit despre comportamentul lui Mikel Arteta. Acesta a susținut faptul că spaniolul l-ar fi înjurat copios, adresând cuvinte grele la adresa familiei tehnicianului de la Porto. Potrivit spuselor sale, aceeași „abordare” a situației a fost adoptată și de Pep Guardiola, managerul de la Manchester City, în trecut.

„Nu mai e important ce a spus sau nu a spus Arteta… În timpul meciului, s-a întors către bancă și, în spaniolă – trebuie să fie o chestie a antrenorilor iberici, pentru că același lucru s-a întâmplat și cu Guardiola – mi-a insultat familia. La final, i-am spus să aibă grijă pentru că persoana pe care a jignit-o nu mai este printre noi. Să fie atent mai degrabă la modul în care-și antrenează echipa, pentru că există calitate individuală, iar el are obligația să facă mai mult și mai bine”, a declarat Sergio Conceicao, conform maisfutebol.pt

„Tunarii” merg mai departe în Liga Campionilor

Trupa pregătită de Mikel Arteta continuă parcursul european din acest sezon, după ce a reușit să treacă de Porto. Arsenal a ajuns în „sferturile” Ligii, unde s-au mai calificat Real Madrid, Manchester City, Paris Saint-Germain, Barcelona și Bayern Munchen.

Trossard a înscris golul de care Arsenal avea nevoie pentru a împinge meciul în prelungiri, după ce Porto s-a impus în tur, scor 1-0. La penalty-uri, David Raya a făcut o treabă senzațională, iar englezii s-au bucurat la final.

Arsenal stă foarte bine și în campionat, acolo unde ocupă primul loc, la egalitate de puncte cu Liverpool (64). „Tunarii” au profitat de pe urma remizei înregistrate pe Anfield, între Liverpool și Manchester City. „Cetățenii” lui Guardiola completează podiumul din Premier League, cu 63 de puncte.