Meciuri foarte echilibrate în turul optimilor din Champions League: Lewandowski și Osimhen au strălucit sub Vezuviu, Arsenal a fost învinsă dramatic la Porto. Bornă istorică stabilită de Pepe

S-au înregistrat meciuri foarte echilibrate miercuri seară, în manșa tur a ultimelor două optimi de finală din actuala ediție de UEFA Champions League.

Pe stadionul „Diego Armando Maradona” de sub Vezuviu s-a disputat partida Napoli – Barcelona, în vreme ce la Porto s-au prezentat „tunarii” lui Mikel Arteta, aflați în mare formă în Premier League în această perioadă a sezonului.

Meciuri foarte echilibrate în turul ultimelor două optimi de finală din actuala ediție de Champions League

În Italia, la meciul care a consemnat debutul lui Francesco Calzona, care este în paralel și selecționerul Slovaciei, viitoarea adversară a României de la EURO 2024, pe banca tehnică a lui Napoli, echilibrul a fost rupt abia în minutul 60, atunci când Robert Lewandowski a reușit să înscrie cu un șut plasat excelent cu piciorul drept din marginea careului de 16 metri, după o pasă foarte inspirată furnizată de Pedri.

Replica a venit din partea celuilalt atacant de clasă prezent pe teren, Victor Osimhen, cel care a egalat în minutul 75, la capătul unei faze la care a protejat excelent, în stilul caracteristic, o minge primită de la Zambo Anguissa. S-a terminat cu scorul de 1-1 la Napoli, iar returul de pe stadionul olimpic din Barcelona se anunță extrem de interesant.

Cum s-au prezentat cele două echipe la partida de pe „Stadio Diego Armando Maradona”:

Napoli (4-3-3): Meret-Di Lorenzo, Rrahmani, Juan Jesus, Olivera- Zambo Anguissa, Lobotka, Cajuste- Politano, Osimhen, Kvaratskhelia
Rezerve: Contini, Gollini, Lindstrom, Mazzocchi, Natan, Ostigard, Raspadori, Mario Rui, Simeone, Traore
Antrenor: Francesco Calzona

Barcelona (4-3-3): ter Stegen- Kounde, Araujo, Inigo Martinez, Joao Cancelo- de Jong, Christensen, Gundogan- Lamine Yamal, Lewandowski, Pedri
Rezerve: Astralaga, Casado, Cubarsi, Fort, Guiu, Joao Felix, Lopez F., Pena, Raphinha, Sergi Roberto, Oriol Romeu, Vitor Roque
Antrenor: Xavi Hernandez

Pepe a devenit cel mai vârstnic fotbalist care evoluează într-un meci din fazele eliminatorii ale celei mai importante competiții europene la nivel de cluburi

La 40 de ani, 11 luni și 26 de zile, fundașul central a fost integralist și, alături de coechipierii săi din defensivă, a reușit să îl apere suficient pe portarul Costa încât acesta să poată păstra poarta intactă.

Pe de altă parte, formația lusitană, antrenată de Sergio Conceicao, a reușit să marcheze și să își adjudece victoria în prelungirile jocului, atunci când Galeno a înscris un gol absolut superb din marginea careului de 16 metri. Scor final 1-0 pentru FC Porto, iar Arsenal va avea parte de o misiune foarte dificilă la retur în a obține calificarea în sferturile de finală.

Cum au arătat echipele trimise pe teren de cei doi antrenori:

FC Porto (4-2-3-1): Costa- Joao Mario, Otavio, Pepe, Wendell- Nico, Varela- Conceicao, Pepe, Galeno- Evanilson
Rezerve: Baro, Borges, Cardoso, Claudio Ramos, Danny Namaso, Eustaquio, Franco, Grujic, Ivan Jaime, Martinez, Pedro, Sanchez
Antrenor: Sergio Conceicao

Arsenal (4-3-3): Raya- White, Gabriel Magalhaes, Saliba, Kiwior- Odegaard, Rice, Trossard- Saka, Havertz, Martinelli
Rezerve: Cedric Soares, Elneny, Heaven, Hein, Jorginho, Lannin-Sweet, Nelson, Nketiah, Nwaneri, Ramsdale, Smith Rowe, Fabio Vieira
Antrenor: Mikel Arteta

Scorurile înregistrate în celelalte 6 meciuri disputate în această fază a competiției:

RB Leipzig – Real Madrid 0-1
FC Copenhaga – Manchester City 1-3
Paris Saint-Germain – Real Sociedad 2-0
Lazio – Bayern Munchen 1-0
PSV Eindhoven – Borussia Dortmund 1-1
Inter Milano – Atletico Madrid 1-0