Marius Șumudică l-a desființat pe Octavian Popescu, care i-a ironizat pe rapidiști: „Ai 30 de kilograme cu tot cu butelie în brațe”

Octavian Popescu (21 de ani) a fost unul dintre cei mai activi fotbaliști ai FCSB-ului, după câștigarea titlului în România.

Octavian Popescu: „‘Căpriorii, hai căpriorii, unde sunteți?”

Decarul FCSB-ului nu i-a uitat pe rivalii de la Rapid, pe care i-a numit căpriori prin intermediul unui live făcut pe rețelele sociale. Această afirmație l-a scos din minți pe Marius Șumudică, iar antrenorul a ținut să-l pună la punct pe Octavian Popescu.

Șumudică a recunoscut că a fost enervat de ceea ce a făcut Tavi și a declarat că acesta nu avea de ce să facă acest lucru, chiar dacă s-a lăsat purtat de val.

„Pe mine m-a deranjat rău de tot. Ok, a fost anul FCSB. Au sărbătorit, au făcut frumos, au organizat o sărbătoare extraordinară. Jos pălăria! Am văzut oameni care alergau după autocar. Înseamnă mult pentru mine, eu nu credeam, dar ei sunt cetățeni. FCSB nu are ultrași, ci cetățeni.

Ei sunt iubiți în toată țara, e adevărat. Vin din toate colțurile țării, dar nu se pot compara cu 10.000 de rapidiști sau 10.000 de dinamoviști. Mustață încearcă să facă galerie și cu siguranță rezultatele îi ajută. Așa se clădește o generație. Dacă vor mai lua campionatul, cu siguranță vor deveni foarte puternici la nivelul ăsta. Nu se compară niciodată galeria lui FCSB cu cea de la Rapid sau Dinamo. Când intri pe Giulești se rupe stadionul, e un spectacol.

M-a deranjat și aș vrea să vină domnul Lucescu sau un antrenor care să demonstreze cine sunt căpriorii. M-a deranjat asta cu căpriorii: ‘Căpriorii, hai căpriorii, unde sunteți?’. A fost o ironie la adresa Rapidului. Eu n-am niciun fel de problemă, te bucuri, sunt bune și glumele astea, dar băi, Tavi, dacă bate vântul mai tare ești direct în peluză! Ai 30 de kilograme cu tot cu butelie în brațe. Ce naibii vorbim? Te apuci tu să strigi: ‘Hai, băi, căpriorii!’.

Vorbește MM. MM e MM, dar tu ești jucător, tu trebuie să demonstrezi. Câte goluri a dat anul ăsta Tavi Popescu la FCSB? Demonstrează, mă, întâi și pe urmă poți să vorbești de căpriori, de mistreți, de vânători, de cine vrei. Niște lucruri care nu-și au rostul, dar probabil de la șampania aia. O fi fost cu alcool.

Nu numai Tavi a făcut asta, dar l-am văzut pe el mai vocal. Ca jucător nu-ți stă bine. Tu trebuie să-ți vezi de treaba ta! Eu ca antrenor am făcut greșeli la rândul meu și recunosc. Chiar am insultat de multe ori și îmi fac mea culpa, dar ca jucător s-a terminat. Că te cheamă galeria să scandezi, ok, te duci, dar se termină meciul și să strigi: ‘Căpriorii, căpriorii’? Dacă vin căpriorii anul ăsta și te lovesc? Am dat cu telecomanda în televizor (n.r – când a văzut ironia lui Octavian Popescu)”, a spus Marius Șumudică, conform Fanatik.

Cum i-a ironizat Octavian Popescu pe cei de la Rapid la sărbătoarea de titlu a celor de la FCSB

În timp ce autocarul descoperit în care roș-albaștrii au „defilat” prin Capitală după partidă se deplasa de la stadion spre Ateneul Român, acolo unde noii campioni ai României au fost așteptați de aproximativ 2000 de oameni în miezul nopții pentru a celebra împreună, jucătorul în vârstă de 21 de ani a intrat în direct pe platforma TikTok și, printre altele, a ținut neapărat să îi ironizeze pe giuleșteni.

El a folosit una dintre poreclele atribuite în mod tradițional fotbaliștilor clubului alb-vișiniu și le-a transmis acestora că sunt așteptați la sărbătoarea echipei roș-albastre.

„Căpriorilor, haideţi la Ateneu! Căpriorilor, haideţi!”, a transmis Octavian Popescu.

Distribuie

Urmărește-ne pe

Ultima oră
Cele mai citite

Articole similare