Manchester United, îngenuncheată de Crystal Palace! Echipa este în mare disperare

În etapa 36 din Premier League, Manchester United a fost umilită de Crystal Palace, scor 0-4.

Manchester United, zdrobită de locul 14

Coșmarul lui United a început înca de la începutul meciului, prin Michael Olise care a deschis scorul pentru Palace. Insă, înainte de finalul primei reprize Mateta, vârful lui Crystal Palace, a făcut 2-0, iar cei de la Manchester au intrat neliniștiți la vestiare.

Discursul de la pauza meciului nu a fost de ajutor, iar titularii nu au reușit să facă nimic nici în repriza a doua. Gazdele au marcat pentru 3-0 prin Mitchell, apoi Olise a reușit „dubla” în minutul 66.

Nu doar scorul este unul dezastruos pentru Manchester United, ci și statisticile. Elevii lui ten Hag au avut posesia superioară, 58%, dar fără folos. Palace a avut 18 ocazii de gol, față de 7 ale oaspeților, și 10 șuturi pe poartă, față de două ale lui United.

Umilință pentru Manchester United, ajunsă pe locul 8 în Premier League. „Diavolii” au 54 de puncte, la egalitate cu Chelsea dar cu un golaveraj mai slab. Newcastle e pe locul 6, cu 56 de puncte.

Chiar dacă nu a avut tocma un sezon bun, Erik ten Hag nu va pleca de la Manchester United, potrivit informațiilor din Anglia. Bayern l-ar fi avut pe listă pe olandez, după ce Ralf Rangnick i-a refuzat pe nemți, dar Sky Sports a anunțat că ten Hag nu va pleca la vară. Acesta mai are contract până în 2025, iar în acest sezon mai poate câștiga doar Cupa Angliei. United dă peste Manchester City în finală.

Echipele de start din meciul Manchester United – Crystal Palace

Crystal Palace: Henderson – Clyne, Andersen, Richards – Munoz, Wharton, Hughes, Mitchell – Olise, Mateta, Eze.

Antrenor: Glasner Oliver

Manchester United: Onana – Wan-Bissaka, Casemiro, Evans, Dalot – Mainoo, Eriksen – Antony, Mount, Garnacho – Hojlund

Antrenor: Erik ten Hag