VIDEO | Portugalia – Franța, al doilea sfert de finală de la EURO 2024! Francezii s-au impus la loviturile de departajare și s-au calificat în semifinale!

Portugalia și Franța s-au duelat la Hamburg în sferturile de finală ale EURO 2024. Naționala pregătită de Didier Deschamps s-a impus cu scorul de 5-3 la loviturile de departajare, după ce la finalul celor 120 de minute scorul a fost 0-0. În penultimul act al turneului final din Germania, francezii se vor duela cu Spania, cea care în cursul zilei de vineri a eliminat țara gazdă cu scorul de 2-1, după prelungiri.

Portugalia – Franța 0-0 (3-5 la loviturile de departajare), în sferturile EURO 2024

Theo Hernandez a marcat, iar Franța s-a impus cu scorul de 5-3 la loviturile de departajare!

Sursă video: X / SempreMilan

Nuno Mendes înscrie cu un șut impecabil la vinclu! 4-3 pentru Franța.

Barcola transformă fără emoții! 4-2 pentru Franța la loviturile de departajare!

Joao Felix șutează în bară! Rămâne 3-2 pentru Franța.

Kounde trimite mingea direct la vinclu! 3-2 pentru Franța.

Bernardo Silva marchează cu un șut sub bară! 2-2.

Fofana înscrie cu o execuție pe centrul porții! 2-1 pentru Franța la loviturile de departajare.

Cristiano Ronaldo îl „execută” pe Maignan, care nu a putut respinge, deși a ghicit colțul! 1-1.

Ousmane Dembele înscrie fără emoții de la 11 metri! 1-0 pentru Franța!

Finalul reprizei secunde de prelungiri! Calificarea în semifinale se decide după executarea loviturilor de departajare!

Finalul primei reprize de prelungiri!

A început prima repriză de prelungiri!

Finalul primelor 90 de minute! Calificarea în semifinale se decide după disputarea a două reprize de prelungiri de câte 15 minute.

A început repriza secundă!

Finalul primei reprize!

A început meciul!

Echipele de start:

Portugalia (4-3-3): Diogo Costa- Joao Cancelo, Pepe, Ruben Dias, Nuno Mendes- Vitinha, Joao Palhinha, Bruno Fernandes- Bernardo Silva, Cristiano Ronaldo, Rafael Leao
Rezerve: Rui Patricio, Jose Sa, Nelson Semedo, Dalot, Goncalo Ramos, Joao Felix, Danilor, Inacio, Joao Neves, Matheus Nunes, Ruben Neves, Diogo Jota, Antonio Silva, Pedro Neto, Francisco Conceicao
Selecționer: Roberto Martinez

Franța (4-3-1-2): Maignan- Kounde, Upamecano, Saliba, Theo Hernandez- Kante, Tchouameni, Camavinga- Griezmann- Kolo Muani, Mbappe
Rezerve: Samba, Areola, Pavard, F. Mendy, Giroud, Dembele, M. Thuram, Zaire-Emery, Fofana, Coman, Clauss, Konate, Barcola
Absent: Rabiot (suspendat)
Selecționer: Didier Deschamps

Arbitru: Michael Oliver (Anglia)
Asistenți: Stuart Burt și Dan Cook (ambii din Anglia)
Arbitru de rezervă: Szymon Marciniak (Polonia)
Arbitru VAR: Pol van Boekel (Olanda)

Stadion: Volksparkstadion (Hamburg)

Portugalia a scris istorie în acest proces, ajungând în al șaptelea sfert de finală al Euro, un record, iar Diogo Costa a devenit primul portar care a apărat trei penalty-uri într-un meci eliminatoriu de la Euro. Cu toate acestea, Portugalia va fi conștientă de provocarea franceză, deoarece a pierdut 11 din ultimele 14 confruntări directe.

Les Bleus au marcat doar trei goluri în Germania, dar niciunul din acțiune al unuia dintre jucătorii lor, în timp ce dubla campioană europeană continuă să se chinuie în atac.Aceștia s-au bucurat de succes cel puțin la celălalt capăt al terenului, având cinci meciuri fără gol primit în ultimele șase. Această forță defensivă ar putea contribui la prelungirea seriei, cinci dintre ultimele șapte meciuri ale Franței la Euro fiind la egalitate după 90 de minute.

Spania – Germania 2-1

FINAL DE MECI! Spania este în semifinale!

Min. 119: GOOOL SPANIA! Mikel Merino marchează din șase metri, cu capul, dintr-o centrare de la Dani Olmo! Ibericii dau lovitura la Stuttgart!

Sursă Video: X @xnftblx

A ÎNCEPUT și repriza secundă de prelungiri! Se va ajunge la loviturile de departajare?

S-A ÎNCHEIAT prima parte suplimentară din meciul „de foc” de pe „Mercedes-Benz Arena”!

Min. 91: START în prima repriză de prelungiri!

EGALITATE după 90 de minute regulamentare! Urmează prelungiri la Stuttgart!

Min. 89: GOOOL GERMANIA! Florian Wirtz egalează într-un mod dramatic! Neamțul înscrie cu un șut din interiorul careului Spaniei, dintr-o pasă cu capul a lui Joshua Kimmich!

Sursă Video: X @centregoals

Min. 52: GOOOL SPANIA! Dani Olmo deschide scorul la Stuttgart! Lamine Yamal îi pasează excelent din marginea careului advers, iar Olmo punctează cu un șut expediat cu interiorul piciorului drept, plasat perfect în colțul din dreapta al porții lui Manuel Neuer!

Sursă Video: X @EURO24HUB

Min. 45: S-A RELUAT duelul dintre iberici și nemți!

PAUZĂ pe „Mercedes-Benz Arena”!

Min. 1: START în partida dintre Spania și Germania, de la Stuttgart!

Spania (4-2-3-1): Unay Simon – Carvajal, Le Normand, Laporte, Cucurella – Rodri, Fabian Ruiz – Yamal, Pedri, Williams – Morata
Rezerve: Raya, Remiro, Nacho, Vivian, Merino, Joselu, Olmo, Ferran Torres, Grimaldo, Alex Baena, Zubimendi, Oyarzabal, Jesus Navas, Fermin Lopez, Perez
Selecționer: Luis de la Fuente

Germania (4-2-3-1): Neuer – Raum, Tah, Rudiger, Kimmich – Kroos, Can – Gundogan, Musiala, Sane – Havertz
Rezerve: Baumann, Ter Stegen, Gross, Fullkrug, Fuhrich, Muller, Beier, Schlotterbeck, Anton, Wirtz, Mittelstadt, Henrichs, Andrich, Koch, Undav
Selecționer: Julian Nagelsmann

Arbitru: Anthony Taylor (Anglia)
Stadion: Stuttgart Arena

Din 1988, Spania nu a mai fost învinsă de Germania într-o competiție oficială. În ciuda faptului că joacă pe teren advers, „Furia Roja” pornește în această confruntare ca ușoară favorită, după un parcurs impresionant până în această fază. Victoria cu 4-1 în fața Georgiei, din optimile de finală, a demonstrat forța lor, tripla câștigătoare încercând să egaleze semifinala de la ultimul Euro de acum trei ani.

Germania a reușit să evite repetarea eliminării din optimile EURO 2024 de la ediția precedentă cu o victorie cu 2-0 în fața Danemarcei, într-un meci dramatic care a fost marcat de controverse VAR.  În mod tipic, Julian Nagelsmann a modificat din nou echipa de start, iar acest lucru a dat roade imediat, cu ceea ce el a descris drept „cele mai bune (20 de minute) ale turneului”. Cu toate acestea, au trecut opt ani de când Germania nu a mai ajuns în semifinalele unui turneu major, iar recentele întâlniri cu Spania nu sunt de natură să inspire încredere, având în vedere că niciuna dintre ultimele patru nu s-a încheiat cu victorie.