Lecție de fair-play oferită de Zeljko Kopic după Dinamo – Petrolul 1-1! Ce a spus despre faza penalty-ului acordat în final de meci

Zeljko Kopic a oferit o adevărată lecție de fair-play pentru nivelul fotbalului din România la finalul meciului Dinamo – Petrolul 1-1, disputat în etapa a doua a play-out-ului din Superliga.

Întrebat despre faza penalty-ului acordat în prelungiri, din care oaspeții au stabilit scorul final prin Gicu Grozav, tehnicianul croat nu a dorit să comenteze, spunând că el nu intră de obicei în astfel de polemici.

Zeljko Kopic a refuzat să comenteze faza penalty-ului care a decis rezultatul din Dinamo – Petrolul 1-1

Reacția sa a venit în contextul în care Costin Amzăr, cel care a produs acea lovitură de la 11 metri după un duel cu Alexandru Musi, a avut un discurs extrem de dur la adresa „centralului” Horațiu Feșnic.

„În prima repriză, am avut posesie bună, am fost satisfăcut. Planul în a doua repriză a fost să menținem același nivel ca în prima repriză. Ei au început să joace mingi lungi, a fost în unele faze dificil pentru noi să ne apărăm. Am făcut faulturi în zone periculoase și în final am făcut greșeala de la penalty.

Nu vorbesc niciodată despre deciziile de arbitraj, bineînțeles că sunt dezamăgit. A fost doar o minge lungă, e greu când primești gol în ultimele momente ale jocului. Nu am reacționat foarte bine la aceste mingi lungi. Trebuia să ținem mai mult de minge, să atacăm spațiul din spatele liniei defensive adverse, dar nu am reușit asta. Am avut problemele astea în meciurile trecute, trebuie să rămânem împreună și să facem planul pentru meciurile viitoare. (n.r. despre Dennis Politic) A jucat bine.

(n.r. despre copiii care au fost la meci) A fost o energie bună, îmi pare rău pentru ei, a fost o atmosferă frumoasă, nu ca de obicei, dar copiii au dat totul pentru a ne susține și le mulțumim pentru asta. Nu e același lucru.

(n.r. Suporterii) Îți dau această extra-energie, cele mai multe dintre echipe o simt acasă, în special noi. În aceste ultime minute ne dau o energie în plus pentru a continua. E o imagine complet diferită cu suporteri, dar asta este. Nu îmi place să vorbesc, pentru că nu se schimbă nimic. Arbitrii își fac treaba. Nu pot să zic că a fost așa sau așa”, a spus Zeljko Kopic la finalul meciului Dinamo – Petrolul 1-1.