Costin Amzăr a luat foc după Dinamo – Petrolul 1-1: „Să ne lase să ne arbitrăm singuri, să nu mai vină!”

Costin Amzăr a vorbit în termeni extrem de duri la adresa arbitrajului la finalul meciului Dinamo – Petrolul 1-1, disputat pe arena „Arcul de Triumf” din Capitală în etapa a doua a play-out-ului actualei ediții de Superliga.

Tânărul fundaș stânga al „câinilor” a fost implicat în faza penalty-ului dictat pentru „lupi” în prelungiri, fază în urma căreia oaspeții au marcat golul egalizator prin Gicu Grozav.

Costin Amzăr a criticat în termeni extrem de duri arbitrajul din meciul Dinamo – Petrolul 1-1

La flash-interviul de la finalul jocului, Amzăr și-a explicat punctul de vedere privitor la acea fază și a spus că ar fi fost mai bine pentru el și coechipierii lui dacă Horațiu Feșnic nu s-ar fi prezentat la această partidă.

„Nu a fost penalty niciodată. Din partea noastră am făcut un meci bun, am dominat de la un cap la altul, mai puțin la ultima fază. Chiar vreau să vorbesc despre arbitraj, a fost penibil, a stat la o fază să analizeze la VAR 8-10 minute, au fost 4 minute de prelungire, după am mai jucat 30 de secunde, să ne lase pe noi să arbitrăm singuri, să nu mai vină la meci!

A venit mingea din centrare, a căzut în fața lui Musi, eram cu mâinile pe lângă el, a controlat mingea și aveam mâinile puse pe el, a vrut să tragă la poartă și s-a lăsat pe spate, mâinile mele erau pe el, dar nu l-am tras absolut deloc.

A fost o presiune, în meciul ăsta am fost fără suporteri, fără oamenii noștri în tribune, a fost un meci mai greu pentru noi. Mai sunt meciuri, suntem apropiați unii de ceilalți în clasament, se decide la fiecare meci soarta noastră. Determinarea noastră față de fiecare meci, mergem numai la victorie. (n.r. despre suspendarea primită din cauza suporterilor) Este o greșeală, asta e, așteptăm să treacă suspendarea, îi așteptăm înapoi alături de noi”, a spus Costin Amzăr la finalul meciului Dinamo – Petrolul 1-1.