Le-a ajuns! Fanii englezi și-au huiduit copios naționala după ce Slovacia a dat lovitura în meciul din optimile EURO 2024!

Fanii naționalei Angliei nu au fost deloc mulțumiți de jocul prestat de echipa pregătită de Gareth Southgate în meciurile din faza grupelor de la EURO 2024, care a fost catalogat de mai toată lumea drept unul foarte plictisitor.

Din păcate pentru ei, situația nu s-a îmbunătățit, ba chiar din contră, nici în prima repriză a partidei din optimile de finală ale turneului final din Germania.

Fanii englezi și-au huiduit în mai multe rânduri favoriții în prima repriză a meciului cu Slovacia din optimile de finală ale EURO 2024

Naționala Albionului s-a duelat cu Slovacia, fosta adversară a României din Grupa E, la Gelsenkirchen, iar jocul prestat de Jude Bellingham și coechipierii săi a fost din nou unul anost în cele mai multe momente.

Englezii au pasat excesiv mingea la nivelul fundașilor centrali și nu au reușit să se apropie în prea multe rânduri periculos de careul advers. În plus, slovacii și-au creat câteva oportunități bune de a marca și până la urmă chiar au și reușit să facă acest lucru, în minutul 25, prin Ivan Schranz. (AICI VIDEO cu golul)

Chiar și după acest moment, fotbaliștii naționalei Angliei au continuat să paseze mingea lent în propria jumătate de teren, fapt ce i-a făcut pe suporteri să își piardă în cele din urmă răbdarea. Unii dintre ei i-au huiduit și fluierat pe jucătorii lui Gareth Southgate în mai multe rânduri în prima repriză a acestui meci cu Slovacia.

De menționat că acest scor de 1-0 pentru Slovacia s-a înregistrat pe tabela de marcaj și la finalul primelor 45 de minute.

Cum au început cele două naționale această partidă:

Anglia (4-2-3-1): Pickford- Walker, Stones, Guehi, Trippier- Mainoo, Rice- Saka, Bellingham, Foden- Kane
Rezerve: Ramsdale, D. Henderson, Shaw, Alexander-Arnold, Konsa, Dunk, Gallagher, Toney, Gordon, Watkins, Bowen, Eze, Gomez, Palmer, Wharton
Selecționer: Gareth Southgate

Slovacia (4-3-3): Dubravka- Pekarik, Vavro, Skriniar, Hancko- Kucka, Lobotka, Duda- Schranz, Strelec, Haraslin
Rezerve: Rodak, Ravas, Obert, Rigo, Gyomber, Suslov, Bozenik, Tupta, Benes, Hrosovsky, De Marco, Duris, Bero, Sauer, Kosa
Selecționer: Francesco Calzona

Arbitru: Umut Meler (Turcia)
Asistenți: Emre Eyisoy și Kerem Ersoy (ambii din Turcia)
Arbitru de rezervă: Rade Obrenovic (Slovenia)