Laszlo Boloni nu renunță la luptă în Franța! Metz, victorie mare în Ligue 1

Laszlo Boloni, antrenorul român al celor de la Metz, încă speră la salvarea de la retrogradare în Franța. Echipa tehnicianului de 71 de ani a obținut un succes colosal pe propriul teren, împotriva celor de la Lens, pe 12 aprilie. Fotbaliștii lui Boloni s-au impus, scor 2-1, în fața echipei de pe locul șase.

În acest moment, Metz ocupă penultima poziție în Ligue 1, cu 26 de puncte, tot atâtea câte are și Lorient, prima formație din fața clubului la care antrenează Laszlo Boloni. Au mai rămas cinci etape de disputat din acest sezon al primei ligi de fotbal din Hexagon, iar o victorie a lui Metz în runda următoare i-ar putea asigura lui Boloni ieșirea din zona fierbinte a clasamentului.

Laszlo Boloni, succes colosal în Franța! Metz a dispus de Lens

Trupa pregătită de către Laszlo Boloni a început foarte slab partida. În minutul 13, Florian Sotoca a deschis scorul pentru oaspeți, dintr-o lovitură de la 11 metri. După 21 de minute, Metz a revenit în joc, atunci când Georges Mikautadze a restabilit egalitatea. Același jucător a declanșat nebunia pe stadion în prelungirile primei părți, după reușita din minutul 45+3.

Dacă băieții lui Boloni și-au dominat copios adversarii la șuturi expediate pe spațiul porții și la cornere, Lens și-a adjudecat alte capitole, precum posesia (71%) și pasele reușite (648).

Laszlo Boloni are ocazia de a intra în inimile fanilor lui Metz pentru totdeauna. Fotbaliștii românului se vor deplasa la Le Havre, echipa de pe locul 14, pe care Metz trebuie să o lase în urma sa. În cazul unui succes și a altor rezultate favorabile, clubul lui Boloni poate sări peste zona retrogradării. Meciul va avea loc duminică, 21 aprilie, de la ora 16:00.

Metz a încasat 5 goluri de la AS Monaco

Recent, Metz a fost umilită de AS Monaco, echipa de pe locul trei din Ligue 1, în etapa a 27-a. Partida s-a încheiat cu scorul de 5-2 pentru monegasci. Oaspeții au marcat prin Minamino ‘4, Akliouche ’10, Vanderson ’16 şi Balogun ’76, ’87. Pentru Metz au înscris Diallo ’78 şi Sane ’84.

Metz a început slab partida cu AS Monaco și a încasat nu mai puțin de 3 goluri în primele 16 minute ale duelului de pe Stade Saint-Symphorien, iar suporterii puteau vedea deja dezastrul ce urma să fie înregistrat pe tabela de marcaj la final.

Ulterior acestui eșec, Boloni a fost criticat în presa din Franța. S-a vorbit chiar și despre o posibilă plecare a acestuia, însă totul e bine când se termină cu bine. Românul are șansa de a realiza o performanță la Metz în acest sezon și va lupta până la capăt pentru salvarea de la retrogradare.