Ladislau Boloni l-a nimicit pe arbitru după eșecul lui Metz! Echipa antrenorului român, aproape de retrogradarea din Ligue 1

Ladislau Boloni (71 de ani) nu a avut milă față de „oficialul” întâlnirii dintre Metz și Rennes, din runda cu numărul 32 a campionatului Franței.

Echipa experimentatului tehnician român a suferit o înfrângere dramatică pe teren propriu, scor 2-3. Oaspeții duelului au marcat golul izbăvirii în prelungiri, în minutul 90+3.

Ladislau Boloni, enervat la culme după Metz – Rennes 2-3: „Dacă vă spun ce am în minte, voi fi chemat în fața Comisiei de Disciplină”

Partida dintre cele două formații a fost una de-a dreptul spectaculoasă. Georges Mikautadze, vedeta din echipa lui Ladislau Boloni, a deschis scorul după 17 minute. Amine Gouiri a egalat pentru Rennes la scurt timp după, în minutul 23.

Rezultatul pauzei, 2-1 pentru Metz, a fost stabilit de Papa Amadou Diallo, în ultimele secvențe ale primei reprize. În actul secund, gruparea pregătită de către Boloni s-a văzut egalată din nou, dintr-o lovitură de pedeapsă, transformată de Benjamin Bourigeaud, în minutul 73. Lovitura de grație a oaspeților a venit la ultimele faze ale întâlnirii, în minutul 90+3. Arnaud Kalimuendo le-a adus cele trei puncte celor de la Rennes.

Spiritele s-au încins teribil, cei de la Metz fiind extrem de deranjați de arbitraj. De parcă eșecul nu ar fi fost destul pentru echipa lui Boloni, Mikautadze a fost eliminat în minutul 90+5.

Reputatul antrenor român în vârstă de 71 de ani nu a mai rezistat după eșecul care o apropie pe Metz cu pași repezi de retrogradare. A lansat un discurs fără precedent la adresa arbitrului partidei.

„Arbitrul a luat o decizie proastă ( n.r. – acordând penalty-ul). Aceasta schimbă rezultatul. Cireaşa de pe tort este eliminarea lui Mikautadze. Nu ştiu dacă să urlu, să plâng sau să râd.

Dacă vă spun ce am în minte, voi fi chemat în faţa Comisiei de Disciplină. Unii oameni au mai multe drepturi decât alţii. Unele decizii sunt de neînţeles. Dacă avem VAR, să îl folosim… Nu a ţinut cont de asta.

Astăzi suntem nervoşi, trişti, nu înţelegem cum se poate întâmpla aşa ceva în Ligue 1, vom lua somnifere timp de două zile şi apoi ne vom ridica”, a declarat Laszlo Boloni.

Metz, pe loc de baraj cu două etape rămase din actuala stagiune

Metz se situează pe poziția a 16-a în clasamentul primei ligi din Hexagon, cu un total de 29 de puncte. Două formații se află sub gruparea lui Boloni, Lorient (26 de puncte) și Clermont (25 de puncte).

Le Havre este gruparea care ocupă primul loc ce asigură rămânerea în Ligue 1, cu un total de 32 de puncte, urmând să le înfrunte pe Nice și Marseille în ultimele două runde.

În următoarea etapă, Metz va da piept cu Strasbourg. Meciul este programat pentru data de 12 mai, duminică, ora 22:00. Ultima rundă o va pune pe Metz față în față cu superstarurile de la PSG, o săptămână mai târziu, de la aceeași oră.