Karlo Muhar a explicat ce simte după ce a fost eroul lui CFR Cluj în meciul cu Sepsi, scor 2-1, când a reuşit „dubla”

CFR Cluj a învins pe Sepsi Sf. Gheorghe, scor 2-1, în cadrul etapei a șaptea a play-off-ului Superligii. Ardelenii s-au chinuit să câştige, lucru pe care l-au reuşit abia în minutul 90+6, când Karlo Muhar a reuşit „dubla”.

Covăsnenii au evoluat în 9 oameni pe toată durata reprizei secunde. Au fost eliminaţi în prima parte Darius Oroian, în minutul 21, şi Florin Ştefan, în minutul 45.

Muhar spune că jucătorii CFR-ului au calitate

Karlo Muhar a fost eroul CFR-ului. El a marcat două goluri, în minutele 6 şi 90+6.

„Să marchezi în ultimul minut e ceva special. Ne antrenăm de fiecare dată ca să fim mai buni și bineînțeles că aceasta este ‘coroana’ fotbalului. La pauză am spus să avem răbdare, d-aia putem înscrie și la ultima fază, că vom avea ocazii și sunt fericit.

Cu calitatea pe care o au jucătorii, cred și eu (n.r. – că sunt favoriți pentru locul doi). Arătăm bine, suntem organizați, compacți și asta e important. Respectăm fotbalul și fotbalul ne răsplătește”, a spus Karlo Muhar la final.

CFR Cluj urcă pe doi

În urma acestui rezultat, ardelenii urcă pe doi. CFR Cluj are 37 de puncte și a înregistrat a treia victorie în play-off, după ce a mai însemnat un rezultat de egalitate și trei înfrângeri.

Sepsi OSK e pe locul 6 în play-off, cu 28 de puncte. O victorie, trei remize și trei eșecuri au obținut până în clipa de față elevii lui Bernd Storck.

CFR Cluj – Sepsi 2-1 | Echipele de start

CFR Cluj: Sava – Mogoș, Boben, Kresic, Camora – Muhar, Keita, Tachtsidis – Deac, Michael, Fica. Rezerve: Hindrich, Bălgrădean, Manea, Abeid, A. Radu, Aussi, R. Filip, El Kaddouri, Avonou, Otele, Serebe, Bîrligea. Antrenor: Francisc Dican.

Sepsi: Niczuly – Oroian, D. Ciobotariu, Ninaj, A. Dumitrescu – M. Ștefănescu, Alimi, Kallaku, Fl. Ștefan – Safranko, K. Varga. Rezerve: D. Moldovan, Gedo, Aganovic, Rența, R. Varga, C. Matei, Popsa, Batzula, Debeljuh. Antrenor: Bernd Storck