Jude Bellingham a fost uimit de un puști: „Va avea un viitor fantastic”. Un fotbalist de 18, MVP-ul partidei Anglia – Belgia

Jude Bellingham a vorbit despre talentul fantastic al unui conațional de-al său, la finalul duelului amical Anglia – Belgia. Partida s-a încheiat la egalitate, scor 2-2, fotbaliștii prestând un joc de calitate.

Un puști de 18, convocat în premieră la naționala de seniori a Angliei pentru „dubla” cu Brazilia și Belgia, a obținut titlul de MVP al meciului. Tânărul evoluează în Premier League, iar viitorul său pare unul extrem de promițător.

Jude Bellingham, elogii la adresa lui Kobbie Mainoo după Anglia – Belgia

Fotbalistul de 18 ani al celor de la Manchester United, clubul care vrea să îl transfere pe Frenkie de Jong, a fost desemnat cel mai valoros jucător al întâlnirii dintre Anglia și viitoarea adversară a României de la EURO 2024. Kobbie Mainoo a fost integralist în acest duel.

Sursă Video: X (Twitter) @England

Fotbalistul s-a născut la Stockport, în anul 2005, iar talentul său l-a propulsat în vârful listei celor mai promițători puști din academia „Diavolilor Roșii”. A debutat pentru Manchester United în sezonul precedent, contra lui Charlton Athletic, în Carabao Cup. Trupa lui Erik ten Hag s-a impus lejer, scor 3-0.

La finalul partidei de pregătire contra Belgiei, Jude Bellingham a lăudat performanța lui Kobbie Mainoo, fiind de părere că viitorul său în fotbal va fi unul măreț.

„Știu cât de greu poate fi când există zvonuri și oamenii pun multă presiune pe tine. Fără îndoială, Mainoo este un jucător genial. Va avea un viitor fantastic la Manchester United și, sperăm, și în naționala Angliei”, a declarat Jude Bellingham, după amicalul cu naționala belgienilor

• Kobbie Mainoo a debutat pentru naționala Angliei contra Braziliei. Are 22 de apariții în Premier League pentru Manchester United, cota sa de piață ajungând la 35 de milioane de euro, conform transfermarkt.com.

Anglia a smuls egalul pe Wembley la ultima fază a meciului

Youri Tielemans, cel care a fost criticat recent de presa din Belgia, după egalul cu Irlanda, a deschis scorul pe Wembley în minutul 11. Avantajul oaspeților nu a durat prea mult, întrucât experimentatul fundaș Vertonghen a comis o gafă inexplicabilă. Acesta a făcut un fault în careu, iar Ivan Toney a egalat din penalty, în minutul 17.

Englezii s-au bucurat de preluarea avantajului după o reușită a lui Bowen, de la West Ham United, însă fericirea lor s-a scurs rapid, fotbalistul fiind surprins într-o poziție neregulamentară. Belgia nu a stat pe gânduri și a preluat inițiativa, reușind să marcheze golul doi, tot prin Tielemans. A bifat „dubla” în minutul 36 și și-a spălat păcatele din amicalul de la Dublin.

Partida de pe Wembley s-a desfășurat pe o ploaie torențială, care nu a încetat nici măcar puțin pe durata celor 90 de minute. Cu toate acestea, englezii și-au adunat puterile pe final și au înscris chiar prin Jude Bellingham, superstarul care face senzație la Real Madrid, la ultima fază a duelului.