Ioan Ovidiu Sabău, discurs extrem de rar în fotbalul românesc, după U Cluj – Hermannstadt 1-0: „Numai în situația lor să nu fi”

Ioan Ovidiu Sabău a abordat un discurs întâlnit extrem de rar în peisajul fotbalului din România, la finalul meciului U Cluj – Hermannstadt 1-0, din sferturile de finală ale actualei ediții de Cupa României.

Diferența în această partidă a fost făcută de golul marcat de argentinianul Federico Anselmo în al treilea minut al prelungirilor, iar la finalul jocului antrenorul „șepcilor roșii” a ținut să își manifeste compasiunea față de învinșii săi de miercuri seară.

Ioan Ovidiu Sabău, lecție de fair-play la finalul meciului U Cluj – Hermannstadt 1-0, din Cupa României

Fostul mare fotbalist român a subliniat că știe foarte bine cât de dificil este să pierzi un astfel de meci, decisiv pentru calificare, pe final, astfel că a dorit să le ofere o încurajare celor de la Hermannstadt.

De asemenea, Sabău a fost întrebat și în legătură cu faptul că, anterior, Marius Măldărășanu a opinat că U Cluj ar avea șanse destul de mari să câștige Cupa României în acest sezon și a spus că, în viziunea sa, acest lucru ar trebui să aibă menirea de a-i motiva suplimentar pe el și pe jucătorii săi pentru atingerea acestui deziderat.

„Sigur, zic eu, o calificare importantă, meritată, un obiectiv pe care vrem să îl îndeplinim. Am ratat un obiectiv, calificarea în play-off, chiar dacă nu era impus de conducere. Numai în situația celor de la Hermannstadt să nu fi, greu să digeri o astfel de înfrângere, gol la ultima fază, trist să pierzi un astfel de meci la ultima fază. Eu știu ce înseamnă. Ce ar fi însemnat pentru mine la ultima fază să primesc gol? Suntem antrenori, jucători, știm ce înseamnă astfel de momente și cât de greu e să treci peste ele.

(n.r. legat de declarația făcută anterior de Marius Măldărășanu) Da, ne obligă, înseamnă că arătăm bine ca echipă, suntem respectați, asta ne obligă foarte mult, să creștem ca joc. Am acumulat o oarecare experiență, știți ce s-a întâmplat acolo (n.r. la finala Cupei României din sezonul trecut), ce dezamăgiți am fost, ce înseamnă să pierzi la 11 metri”, a spus Ioan Ovidiu Sabău la finalul meciului U Cluj – Hermannstadt 1-0.