Marius Măldărășanu, consternat după U Cluj – Hermannstadt 1-0: „Ne bat pe unde ne prind”

La finalul meciului U Cluj – Hermannstadt 1-0 din sferturile de finală ale Cupei României, Marius Măldărășanu a recunoscut că echipa sa a început să dezvolte un adevărat complex în fața rivalilor antrenați de Ioan Ovidiu Sabău.

În linii mari, antrenorul grupării din Sibiu a apreciat că a fost vorba despre un joc echilibrat, iar diferența a fost făcută doar de acel gol marcat în prelungiri de argentinianul Federico Anselmo.

Marius Măldărășanu a acceptat că Hermannstadt a început să „sufere” de complexul U Cluj

De asemenea, fostul mijlocaș a ținut să își manifeste dezamăgirea față de modul în care s-au prezentat unii dintre jucătorii săi la partida de pe „Cluj Arena”.

„Multe nu sunt de spus, jocul a fost ca toate celelalte împoriva Clujului, echilibrate, dar ocazii nu prea au fost. Am avut și noi momentele noastre bune. Îi felicit, ne bat pe unde ne prind. Poate deveni un complex față de ei, devine așa o rivalitate mică între Hermannstadt și U Cluj, încă de la Liga 2, în acești doi ani de Liga 1 au avantaj.

Trebuie să vină și reversul, nu poate merge așa la nesfârșit. Le-am zis că meciul de Cupă trebuie tratat altfel. Am pierdut mingea în unele momente, decizia a fost una greșită. Așa am pregătit jocul, cu gândul că într-un meci de Cupă se poate întâmpla orice.

„E dureros când nu faci un sprint de 5-10 metri”

E neșansă că am primit gol în ultimul minut, dar când nu faci un sprint de 5-10 metri, chiar dacă ai intrat pe parcurs, e dureros. Nu s-a greșit de maniera în care să fiu supărat. Însă pe final trebuie să ții mai mult de minge. Faza golului, pe asta sunt supărat, o fază în care se aruncă mingea pur și simplu în careu.

Chiar nu sunt genul de antrenor care să dea în jucători, dar e normal să fiu dezamăgit de unii dintre ei. Chiar credeam că putem să mergem mai departe. Clujul e echipă bună, e adevărat, dar nu la nivelul celor din play-off și totuși nu reușim să câștigăm împotriva lor.

(n.r. cine crede că va câștiga această ediție de Cupa României) Cred că una dintre Craiova și U Cluj, sunt pe aceeași parte. Cred că una dintre cele două. Bine, Craiova trebuie să se califice în detrimentul Oțelului, echipă incomodă, au șansa lor”, a spus Marius Măldărășanu la finalul meciului U Cluj – Hermannstadt 1-0.