Incredibil: Atalanta a dat de pământ cu Liverpool, chiar pe „Anfield”! Roma, victorie de senzație pe „San Siro”! Cât s-au terminat partidele Benfica – Marseille și Bayer Leverkusen – West Ham

Joi seară s-au disputat manșele tur ale sferturilor de finală din actuala ediție de Europa League. Atalanta a generat marea surpriză și a făcut o adevărată instrucție cu Liverpool, chiar pe „Anfield Road”.

Gruparea pregătită de Gian Piero Gasperini s-a impus cu un neverosimil 3-0, grație dublei semnate de Gianluca Scamacca, în minutele 38 și 60, și golului marcat de Mario Pasalic în minutul 83, și, în mod evident, este marea favorită la calificarea în semifinale.

Gasperini i-a predat o adevărată lecție de fotbal lui Klopp, chiar pe „Anfield Road”, în Liverpool – Atalanta 0-3

Pe „San Siro”, într-un duel sută la sută italienesc, AS Roma s-a impus cu scorul de 1-0 în fața celor de la AC Milan, singurul gol al partidei fiind semnat de Gianluca Mancini în minutul 17, cu o lovitură plasată de cap, în urma unui corner executat din partea dreaptă.

La Lisabona, Benfica a câștigat duelul cu Olympique de Marseille cu scorul de 2-1. Pentru lusitani au punctat Rafa Silva în minutul 16 și Angel Di Maria în minutul 52, în vreme ce pentru francezi a reușit să reducă din diferență Pierre-Emerick Aubameyang în minutul 67.

Nu în ultimul rând, Bayer Leverkusen și-a continuat parcursul perfect avut în acest sezon sub comanda lui Xabi Alonso și s-a impus pe teren propriu în fața celor de la West Ham United, scor 2-0, grație golurilor marcate de Jonas Hofmann în minutul 83 și Victor Boniface în minutul 90+1.

În semifinale, învingătoarea dublei dintre AC Milan și AS Roma se va întâlni cu echipa care va merge mai departe din confruntarea Bayer Leverkusen – West Ham United. În mod evident, celălalt duel din penultimul act le va aduce față în față pe formațiile care se vor califica din sferturile Liverpool – Atalanta și Benfica – Olympique de Marseille.