Gigi Becali a stabilit ce se va întâmpla cu Octavian Popescu după un nou meci dezamăgitor: „Ce să facem?”

Gigi Becali este mulțumit că brazilianul Luis Phelipe a marcat în sfârșit și a ajutat FCSB să ajungă la 13 puncte de Rapid. Omul de afaceri l-a criticat însă din nou pe Octavian Popescu, un jucător pe care va fi nevoit să-l titularizeze meci de meci, în condițiile în care sunt accidentați Alexandru Pantea și Eduard Radaslavescu, jucători eligibili pentru regula U21.

Gigi Becali, nemulțumit de Octavian Popescu

Gigi Becali îl critică din nou pe Octavian Popescu și a recunoscut că este nevoit să-l folosească pentru că nu are prea multe variante care să corespundă regulii U21. Alexandru Pantea și, mai nou, Eduard Radaslavescu sunt accidentați, așa că fotbalistul pe care patronul spera că va obține 50 de milioane de euro va fi titular și în partida de etapa viitoare cu Rapid.

În duelul cu Petrolul, Octavian Popescu a fost titular, dar a dezamăgit și a fost scos de pe teren la pauză. Înlocuitorul lui, Eduard Radaslavescu, a jucat doar 13 minute și s-a accidentat, așa că i-a lăsat locul în teren lui Pandele.

„Pe Tavi Popescu îl mutăm peste tot ca să-și revină. A avut un meci în care mi-a plăcut. Ce să facem? Îl punem în toate pozițiile ca să avem 14 puncte diferență”, a declarat Gigi Becali, la Digi Sport.

Octavian Popescu a jucat 29 de meciuri (1705 minute) în toate competițiile sezonului la FCSB și a marcat trei goluri, dar a oferit și trei pase decisive.

Luis Phelipe – gol de 3 puncte. Gigi Becali l-a lăudat

FCSB – Petrolul s-a terminat 1-0, după golul marcat de Luis Phelipe. Brazilianul a intrat la pauză și după 30 de secunde a reușit să trimită balonul în plasă, în urma unei acțiuni semnate de Florinel Coman. Este primul lui gol în tricoul „roș-albaștrilor”.

„Am spus că mai am încredere în Luis Phelipe. Radaslavescu a recuperat mingea și Phelipe a marcat”, a spus Gigi Becali.

FCSB l-a cumpărat pe jucătorul sud-american de la Poli Iași și a achitat 200.000 de euro pentru acest transfer, dar moldovenii și-au păstrat și 20% dintr-un viitor transfer.