Fotbaliștii Rapidului, goniți din fața galeriei la Iași. „Chiar nu înțeleg”. Daniel Pancu și Ovidiu Herea, reacții ferme, în miez de noapte

Rapid a pierdut cu 3-1 meciul cu Poli Iași, din runda cu numărul cu 27 din Superligă, și a înregistrat primul eșec, după cinci victorii. Fanii din Giulești au fost furioși și i-au gonit pe jucători din fața lor, deși căpitanul Cristi Săpunaru a stat de vorbă cu ei și le-a transmis că își asumă responsabilitatea acestei înfrângeri.

Rapid a ratat a șasea victorie consecutivă în campionat, deși a condus cu 1-0 în duelul cu Poli Iași, în urma golului marcat de Ermal Krasniqi, jucătorul adus cu un milion de euro de la CFR Cluj. Gazdele au egalat trei minute mai târziu, prin Sergiu Buș, dintr-o fază în care Cristi Săpunaru a greșit grav, după ce a dat pe lângă minge. Alin Roman și Shayon Harrison au fost cei care au adus în minutele 88 și 90+4 succesul pentru formația antrenată de Leo Grozavu, iar formația din Moldova s-a impus cu 3-1.

Fanii echipei Rapid au fost furioși la finalul partidei și i-au gonit pe jucători din fața lor. Cristi Săpunaru a încercat să stea de vorbă cu suporterii, dar după câteva minute le-a făcut semn colegilor să nu vină în fața tribunei și să plece la vestiare. „Rușine, rușine să vă fie”, s-a auzit din tribune în timp ce fotbaliștii părăseau gazonul.

„Cei de la Rapid vin după cinci victorii, dar după reacțiile fanilor și cele ale jucătorilor, eu cred că lucrurile devin și mai clare, obiectivul Rapidului în acest sezon e campionatul. În alte situații se cânta.

S-a cântat în tur, după seria aia de 6-7 meciuri fără victorie. Eu cred că se joacă titlul până la final, nimeni nu e campioană de acum, nimeni nu e retrogradată de acum”, a declarat Daniel Pancu, la Digi Sport.

Fostul internațional, acum selecționerul naționalei U21, a punctat și că echipa unde a jucat și antrenat nu este pregătită să lupte pentru titlu.

Ovidiu Herea, nedumerit de reacția galeriei rapidiste

Gestul fanilor Rapidului a stârnit nedumerire în studioul Orange Sport. Ovidiu Herea a dat verdictul și a spus că această reacție nu i se pare normală.

Ovidiu Herea: „Mie mi s-au părut un pic goniţi. Se duce Săpunaru să vorbească, apoi se întoarce şi face un semn către colegi să plece la vestiare. Ceva de genul. Aşa am văzut eu. Poate greşesc”.

Silviu Tudor Samuilă: „Haideţi să revedem secvenţa. Daniel Niculae, Dan Şucu, Vasile Maftei, păreau şocaţi. Echipa nu mai ajunge la gard. Săpunaru le face semn să plece. Deci, galeria goneşte echipa. Vi se pare normal? Rapid era singura echipa care câştigase toate meciurile în 2024”.

Ovidiu Herea: „Nu e normal să goneşti jucătorii. Şi nu e nimic pierdut în momentul de faţă. Urmează un play-off. Mai ai un meci cu FCSB. Se pot întâmpla multe. Chiar nu înţeleg reacţia suporterilor.

Înţeleg că sunt supăraţi, că au bătut atâta drum, că şi-au dorit altceva, dar trebuie să meargă până la capăt. Se pot întâmpla multe în fotbal”.

Rapid are 48 de puncte și ocupă locul trei, la egalitate de puncte cu CFR Cluj, formația de pe locul doi.