Florin Tănase a primit verdictul medicilor, după ce a acuzat probleme medicale! Ce urmează pentru atacantul lui Edi Iordănescu

Florin Tănase a primit o veste din partea medicilor, după ce fotbalistul a întâmpinat probleme medicale, înaintea partidei amicale cu Columbia, programată pentru ziua de marți, 26 martie, de pe „Civitas Metropolitano”, din Madrid.

„Tricolorii” vor da piept cu superstarurile Luis Diaz și James Rodriguez, în vederea pregătirii pentru EURO 2024, turneul final ce va avea loc la vară, în Germania. România a obținut calificarea după ce și-a câștigat grupa de calificări, terminând neînvinsă.

Florin Tănase a acuzat probleme medicale, dar face deplasarea la Madrid

Potrivit informațiilor obținute de către sportpesurse.ro, Florin Tănase este apt pentru deplasarea de la Madrid, după ce a primit avizul medicilor. Fotbalistul celor de la Al-Okhdood nu a fost prezent pe teren contra Irlandei de Nord. Meciul s-a încheiat la egalitate, scor 1-1, după golurile marcate de Jamie Reid (minutul 7) și Dennis Man (minutul 23).

Florin Tănase s-a antrenat sâmbătă, dând dovadă de o dispoziție chiar foarte bună, însă a resimțit unele dureri musculare pe parcurs, conform fanatik.ro. Cu toate acestea, astăzi s-a aflat vestea potrivit căreia Tănase poate merge la Madrid, alături de „tricolorii” lui Edi Iordănescu.

În schimb, alți doi fotbaliști ai naționalei României nu vor putea fi prezenți în Spania, pentru meciul de pregătire contra Columbiei.

Nicușor Bancu și Vasile Mogoș au părăsit cantonamentul „tricolorilor”

Cei doi fundași laterali nu vor putea fi prezenți la Madrid, după problemele medicale suferite. Nicușor Bancu a plecat acasă de vineri, iar Vasile Mogoș a recurs la același gest astăzi.

Fotbalistul Craiovei s-a accidentat înaintea amicalului cu Irlanda de Nord, părăsind cantonamentul „tricolorilor” în ziua partidei, în timp ce Mogoș s-a lovit destul de rău la cap în meciul de pe Arena Națională.

A fost înlocuit la pauză și a mers direct la spital, iar astăzi se întoarce la Cluj, conform gsp.ro.

Presiune pusă pe Edi Iordănescu, înaintea duelului cu sud-americanii

Marius Șumudică a abordat situația din tabăra echipei naționale, afirmând faptul că Denis Drăguș și Denis Alibec ar trebui folosiți la Madrid.

„Edi știe cel mai bine ce are de făcut. Probabil că pe Drăguș și Alibec i-a păstrat pentru acest joc. Nu poți să îi ții, să nu îi bagi în teren absolut niciun minut.

Imaginați-vă ce ar însemna o echipă națională cu Alibec și Drăguș în atac, cât de percutanți am fi, dar e greu la echipa națională a României să joci cu doi atacanți. Va alege unul dintre cei doi”, a declarat Marius Șumudică, potrivit digisport.ro.