Florin Răducioiu, atac necruțător la adresa lui Cristiano Ronaldo: „Trebuie să facă un pas în spate, totul se putea termina cu o tragedie”!

Florin Răducioiu (54 de ani), fostul mare internațional român, și-a exprimat părerea despre Cristiano Ronaldo (39 de ani) în termeni foarte duri, după ce superstarul lusitan a ratat un penalty în Portugalia – Slovenia, partidă din „optimile” EURO 2024.

La capătul celor 90 de minute regulamentare, portughezii și slovenii au încheiat la egalitate (0-0). S-a intrat în prelungiri, unde nu s-a reușit deblocarea tabelei de marcaj. Soarta calificării în „sferturi” a fost decisă la loviturile de departajare. Portugalia a învins, scor 3-0. Deși a ratat un penalty în minutul 105, Cristiano Ronaldo s-a revanșat atunci când a contat cel mai mult, marcând unul dintre cele trei goluri.

Florin Răducioiu nu a avut milă față de Cristiano Ronaldo!

În urma calificării chinuite pe care au obținut-o lusitanii, aceștia vor da piept cu Franța în „sferturile” EURO 2024. Iată că fanii fotbalului vor avea parte de reeditarea finalei din 2016 la această ediție a Europeanului.

La scurt timp după încheierea partidei dintre Portugalia și Slovenia, Florin Răducioiu a spus că este timpul ca marele Cristiano Ronaldo să se retragă din activitate. Fostul „tricolor” a susținut că CR7 ar fi devenit primul vinovat, în cazul în care Slovenia reușea să treacă mai departe la EURO 2024. Lui Răducioiu nu i-a plăcut atitudinea lui Ronaldo, care i-a lăsat „impresia de neputință”.

„Ronaldo trebuie să facă un pas în spate. Am văzut un jucător obsedat să dea gol, îmi era milă de el. Mi-a dat impresia de neputință. Totul se putea termina cu o tragedie. Și mama lui a plâns. Dacă Portugalia ar fi pierdut, el ar fi fost vinovat. Totuși, calificarea a fost meritată.

Da, cred că e momentul (n.r. – să se retragă de la națională). N-a reușit să marcheze nici din penalty”, a spus Florin Răducioiu, la PRO TV.

Portughezul a dezvăluit sentimentele care l-au încercat după ratarea penalty-ului. A fost surprins plângând

Așa cum am precizat anterior, Cristiano Ronaldo nu a marcat de la punctul cu var în minutul 115, după ce Diogo Jota a fost faultat în careul slovenilor. Jan Oblak a avut o paradă de senzație, nepermițându-i portughezului să deschidă scorul.

La final, fosta vedetă de pe – printre altele – „Santiago Bernabeu” și „Old Trafford” și-a exprimat părerea de rău față de fani, afirmând că trebuie să revadă momentul execuției respectivului penalty.

Tristețea inițială și apoi bucuria finală. Asta aduce fotbalul. Momente inexplicabile, acestea s-au întâmplat azi. Am avut ocazia să aduc echipa în avantaj, dar nu am reușit. Trebuie să revăd execuția de la penalty, nu știu dacă am tras bine sau prost. Nu am ratat o singură dată în timpul anului și acum, când colegii au avut cea mai mare nevoie, la EURO, Oblak a apărat.

Am traversat sentimente de bucurie și de tristețe, cel mai important lucru este, totuși, să te bucuri de calificare. Portugalia a meritat să învingă, chiar în 90 de minute, pentru că am avut mai multe ocazii, iar Slovenia a petrecut tot meciul apărându-se.

Acesta este ultimul meu Campionat European, cu siguranță. Dar nu sunt afectat de asta, sunt condus de entuziasm în continuare. Îmi pare rău pentru fani, voi da mereu tot ce am mai bun pentru acest tricou, indiferent dacă ratez sau nu. Și voi face asta toată viața. Trebuie să-ți asumi responsabilitatea!” a declarat Cristiano Ronaldo, la sfârșitul meciului.