Florin Pîrvu șterge cu buretele eliminarea lui FC Voluntari din Cupa României: „Gândul meu zboară către jocul de la Iași”

Florin Pîrvu, tehnicianul de 49 de ani al celor de la FC Voluntari, a comentat eșecul suferit de ilfoveni în Cupa României, în faza semifinalelor, în fața Corvinului. Hunedorenii s-au impus în fața propriilor suporteri, pe stadionul „Michael Klein”, scor 3-0, reușind accederea în finala competiției.

Antoniu Manolahce a deblocat tabela de marcaj în minutul 20, iar Corvinul Hunedoara trecea în avantaj. Daniel Florea a restabilit egalitatea 13 minute mai târziu, stabilind scorul pauzei. Gazdele au presat, iar efortul depus de fotbaliștii formației din Liga 2 a dat roade, Alexandru Neacșa marcând în minutul 61. Marius Coman a stabilit scorul final în minutul 72, după o greșeală comisă de Octavian Vâlceanu, portarul de la FC Voluntari.

Florin Pîrvu, fair-play după înfrângerea lui FC Voluntari din Cupa României: „Am întâlnit o echipă foarte motivată”

Tehnicianul ilfovenilor, venit de la Petrolul Ploiești, a oferit declarații la finalul meciului din semifinalele Cupei României. Florin Pîrvu a afirmat că jucătorii săi nu s-au ridicat la înălțimea așteptărilor sale, precizând că cei de la Corvinul s-au prezentat excelent, având în spate un public fenomenal. Antrenorul a dat de înțeles că nu este timp de pierdut pentru ilfoveni, care trebuie să pregătească următorul duel din play-out, contra celor de la Poli Iași, din deplasare, de pe 20 aprilie, ora 15:00.

„Aș vrea să vă spun că ne-am dorit să ajungem mai departe, am ajuns până în semifinale și ne doream să jucăm finala. Din păcate, nu am reușit în seara asta să trecem mai departe, am întâlnit o echipă foarte motivată a Corvinului Hunedoara, susținută de un public minunat.

Ca joc, din păcate nu am făcut un joc cum mi-am dorit eu în seara asta, dar pot să vă spun că gândul nostru, chiar după finalul de meci, este către ceea ce urmează. Urmează o serie de meciuri foarte importante în campionat. Mai sunt meciuri importante, urmează o serie de trei meciuri foarte, foarte grele. Deja gândul meu zboară către primul joc, cel de la Iași”, a spus Florin Pîrvu, după eliminarea din Cupa României.

Cum s-au prezentat cele două formații la duelul din semifinalele Cupei:

Corvinul Hunedoara: Lefter – Iacob, Lică, Manolache, Velisar – Neacșa, Bradu, Hrezdac, Lupu, D. Pîrvulescu – M. Coman
Rezerve: Blaga, Nicolae, Pop, Predică, Ion, Chindriș, Herghelegiu, Mitran, Câmpan
Antrenor: Florin Maxim

FC Voluntari: Vâlceanu – Droppa, Paz, Turda, Roemer – Carnat, Cascini, Răduț – Ciobanu, Florea, Popescu
Rezerve: Fernandez, Chilili, Lambrinoc, Voican, Lopes, Cocian, Dima, Merloi, Munteanu
Antrenor: Florin Pîrvu