Florin Maxim nu are timp de pierdut, după eșecul din Supercupa României! Antrenorul Corvinului trage un semnal de alarmă: „N-am avut repere”!

Florin Maxim (43 de ani), tehnicianul hunedorenilor, a tras concluziile în urma înfrângerii din Supercupa României. FCSB s-a impus destul de lejer, scor 3-0, deși Corvinul le-a pus probleme roș-albaștrilor în unele momente ale jocului.

David Miculescu (minutul 21), Marius Ștefănescu (minutul 52) și Luis Phelipe (minutul 80) au punctat pentru campioana SuperLigii, care a pus mâna pe primul trofeu din această stagiune. Confruntarea dintre FCSB și divizionara secundă a avut loc în Ghencea, pe data de 4 iulie, cu începere de la ora 20:00.

Florin Maxim nu poate trece cu vederea greșelile din Supercupa României: „Parcă au avut plumb în picioare”. Antrenorul se concentrează pe Europa League

Tehnicianul principal al celor de la Corvinul a apreciat jocul prestat de elevii săi în prima repriză a Supercupei României. A punctat ratările fotbaliștilor Hunedoarei, care puteau egala la 1 în prima parte a meciului. De asemenea, a menționat că apărarea nu se ridică la nivelul așteptărilor.

Lui Florin Maxim nu i-a plăcut modul în care s-au prezentat în actul secund jucătorii pe care îi pregătește. Le-a transmis acestora că speră ca ideile potrivite să fi fost desprinse din eșecul la scor de neprezentare.

Concluzia pe care a tras-o antrenorul Corvinului este că e necesară o atenție sporită pentru meciurile din preliminariile Europa League, unde divizionara secundă a ajuns datorită triumfului din finala Cupei României.

„Am făcut o primă repriză foarte bună, am avut câteva situații bune, altfel era jocul dacă intram la pauză cu scorul de 1-1. În repriza a doua au venit schimbările la FCSB, care ne-au destabilizat, am luat apoi un gol prostesc. Jucătorii parcă au avut plumb în picioare, n-am avut repere, n-am avut niciun orizont.

Trebuie să învățăm din această înfrângere, așa arată meciurile cu echipe puternice, cu jucători foarte buni. Sper să ne fi tras învățămintele din acest joc.

Suntem o echipă de liga a doua până la urmă, chiar dacă am fi putut promova. Am vrut să jucăm meciuri tari în cantonament tocmai pentru a ne pregăti pentru meciurile din Europa.

„Sper să nu apară accidentări”

Vom întâlni o echipă foarte tare (n.r. Paks), care are jucători foarte buni. Au câștigat Cupa Ungariei, au ținut piept cu brio lui Ferencvaros.

Am avut trei situații mari (n.r. cu FCSB), dacă nu marchezi atunci, nu ai cum să câștigi. Așa s-a întâmplat și-n cantonament. În toate jocurile am fost peste adversari în primele 20 de minute, dar n-am reușit să ne reorganizăm.

Jucătorii pleacă foarte bine pe tranziția pozitivă, când atacă au putere, dar când trebuie să ne apărăm devenim puțin mai lenți. Sper că jucătorii au tras concluziile după acest meci. Sper să nu apară accidentări, avem nevoie de jucători pentru Europa League”, a declarat Florin Maxim, pentru Digi Sport.

NU RATA: Elias Charalambous nu a fost pe deplin mulțumit după FCSB – Corvinul 3-0 în Supercupa României! Aspectul scos în evidență de antrenorul cipriot