FC Hermannstadt – Dinamo 3-0. „Câinii”, răpuşi în doar câteva minute

FC Hermannstadt a făcut spectacol în meciul cu Dinamo, mai ales în prima repriză, şi a câştigat cu 3-0. „Câinii” au primit 3 goluri într-un interval de doar 7 minute, în finalul părţii întâi.

Roş-albii pot cădea pe loc direct retrogradabil dacă Voluntari bate UTA.

Cum a decurs partida:

Min. 90+3: FINAL. FC Hermannstadt – Dinamo 3-0

Min. 84 – Abdallah a reluat cu câlcâiul, însă fără pericol pentru poarta lui Hermannstadt

Min. 71 – schimbare la Dinamo. Pavicic, înlocuit cu Neluț Roșu

Min. 50 – Velkovski, avertizat cu cartonaş galben după ce l-a călcat pe Mino Sota

Min. 46 – a început repriza secundă

Min. 45+8: Pauză. FC Hermannstadt – Dinamo 3-0

Min. 45 – GOL Neguţ. Hermannstadt duce scorul la 3-0, „câinii” sunt în genunchi.

Min. 41 – GOL Raul Opruţ. Sibiul face 2-0, lovitură pentru „câini”

Min. 38 – GOL Ianis Stoica. Atacantul Sibiului a trimis, din apropiere, sub bară. FC Hermannstadt – Dinamo 1-0

Min. 25 – sibienii au fost aproape să înscrie, dar Golubovic a intervenit excelent

Min. 10 – Ianis Stoica a marcat, dar golul a fost anulat pentru ofsaid. Analiza din camera VAR a durat 6 minute, pentru a confirma poziţia de afară din joc

Update. Min. 1 – a început meciul

FC Hermannstadt – Dinamo, LIVE SCORE pe Sportpesurse.ro | Echipele de start

Hermannstadt: Căbuz – Butean, Găman, Bejan, Opruț – Balaure, Murgia, Sota Mino, Ianis Stoica – Neguț, Paraschiv
Rezerve: Muțiu, I. Pop, Etienne, Antoche, N’Goma, D. Iancu, G. Iancu, Bucuroiu, Biceanu, Jipa, Ciubotaru, Fonseca
Antrenor: Marius Măldărășanu

Dinamo: Golubovici – Patriche, Velkovski, Homawoo – Moura, Pavicic, Ilic, Bordușanu – Milanov, Abdallah, Gregorio
Rezerve: Răilean, Edgar Ie, C. Costin, Began, Selmani, Iglesias, D. Irimia, P. Neagu, Bani, A. Irimia, N. Roșu, Amzăr
Antrenor: Zeljko Kopic

Stadion: Municipal (Sibiu)
Arbitru: Haţegan Ovidiu (Arad) / A1: Neacşu George Florin (Câmpulung Muscel), A2: Vornicu Adrian (Iaşi) / Arbitru VAR: Vidican Rares George (Satu Mare), Arbitru VAR: Vatamanu Cosmin (Bucureşti)

Dennis Politic și Eddy Gnahore, absenți din trupa lui Zeljko Kopic

Zeljko Kopic nu poate afirma că norocul este de partea lui în aceste momente, întrucât Eddy Gnahore a acuzat o răceală. Antrenorul este nevoit să se bazeze pe serviciile altui fotbalist, în urma problemelor medicale ale lui Gnahore.

De asemenea, nici Dennis Politic nu va fi prezent pe teren contra celor de la FC Hermannstadt. Fotbalistul de atac al „câinilor” mai are nevoie de timp, pentru a se putea recupera după accidentarea suferită.

„Au fost ceva probleme cu răceli, unii au avut un virus, febră, au fost probleme de sănătate, o să vedem ce jucători vor fi pregătiți. Nu am analizat programul altor echipe, trebuie să ne adaptăm, suntem pe antepenultimul loc, o să dăm totul, indiferent unde jucăm”, a declarat Zeljko Kopic, înaintea duelului de la Sibiu.

„Câinii”, deplasarea sezonului în SuperLiga

Suporterii dinamoviști i-au primit într-un mod senzațional pe jucătorii favoriți la Sibiu. Aproximati 250 de fani i-au întâmpinat pe fotbaliști, scandând minute în șir pentru ei, încercând să le dea încrederea necesară pentru a putea obține victoria cu FC Hermannstadt.

Fanii „câinilor” au un merit important pentru parcursul bun al echipei lui Kopic, întrucât au mers oriunde pentru Dinamo în acest sezon, indiferent de rezultate.

Deplasarea alb-roșiilor se anunță una fenomenală, cea mai mare din acest sezon al SuperLigii, demnă de marile campionate ale Europei. Aproximativ 4.000 de „câini” vor fi prezenți la duelul cu FC Hermannstadt.