FC Botoșani – FCU Craiova 4-1, în runda a patra din play-out! Moldovenii aruncă în aer lupta pentru salvarea de la retrogradare!

Partida dintre FC Botoșani și FCU Craiova s-a disputat duminică, de la ora 13:30. Gazdele s-au impus categoric în fața fotbaliștilor din Bănie, scor 4-1. Oltenii au fost „demontați” la Botoșani. Vladislav Blănuță a deschis scorul pentru oaspeți, în minutul 21. Botoșănenii au revenit în partea secundă a întâlnirii, punctând de două ori prin Enzo Lopez. Ulterior, în minutul 75, Sebastian Mailat a adus liniștea suporterilor, ducând scorul la 3-1. În prelungiri, mai precis în minutul 90+1, Eduard Florescu a stabilit scorul final.

Astfel, lupta pentru evitarea căderii în eșalonul secund se complică teribil. Dinamo a ajuns pe ultimul loc în urma succesului celor de la FC Botoșani. „Câinii” dau piept cu Poli Iași pe „Arcul de Triumf” în aceeași zi, de la ora 18:15. Meciul poate fi urmărit LIVE SCORE pe sportpesurse.ro.

FC Botoșani dă lovitura cu FCU Craiova și o trimite pe Dinamo la retrogradare!

Fotbaliștii lui FC Botoșani au avut o prestație foarte bună împotriva echipei patronate de către Adrian Mititelu. Oltenii au rămas în 10 oameni, după ce Aurelian Chițu a fost eliminat în minutul 70. Arbitrul Iulian Călin a fost criticat dur pentru această decizie.

Moldovenii au dominat la toate capitolele. În ceea ce privește șuturile pe poartă, au avut un procentaj de 100%. FC Botoșani a trimis patru baloane pe spațiul porții Craiovei, marcând de fiecare dată. De cealaltă parte, FCU a înscris o singură dată din două șuturi expediate pe poarta gazdelor. Elevii lui Bogdan Andone au dominat și la posesie, înregistrând un procent de 54%. Cea mai echilibrată statistică este cea a preciziei paselor: moldovenii au avut un procent de 74%, în timp ce oltenii au înregistrat un procent de 72%.

În următoarea etapă, FC Botoșani se va deplasa la Sibiu, pentru meciul cu FC Hermannstadt, pe data de 19 aprilie. De partea cealaltă, jucătorii pregătiți de Eugen Trică pot ajunge ultimii în clasament, dacă Dinamo obține victoria contra lui Poli Iași. Craiovenii vor juca împotriva „câinilor” în runda viitoare, pe „Ion Oblemenco”.

Cum s-au prezentat cele două formații la duelul de la Botoșani:

FC Botoșani: Ducan – Benzar, Sadiku, Miron, Țigănașu – G. David, Dican, I. Filip – Mouaddib, E. Lopez, Ofosu
Rezerve: Kukic, Petro, E. Florescu, L. Fulop, Mailat, Aldair, Gligor, Șeroni, Adams, Kaprof, Mitrov, Margiotta
Antrenor: Bogdan Andone

FCU Craiova: Gurău – Compagnucci, Lacroix, Lekiatas, Padula – D. Albu, V. Pop – Baeten, Chițu, Sidibe – Blănuță
Rezerve: R. Popa, Kvakic, Mascarenhas, R. Negru, V. Achim, Blidar, M. Ilie, Bahassa, Ibrahim
Antrenor: Eugen Trică

Arbitru: Iulian Călin // Asistenți: Romică Bîrdeș, Marius Marchidanu
Arbitru VAR: Horia Mladinovici / Asistent VAR: Alexandru Filip