EXCLUSIV Izbucnirea lui David Popovici după minunile de la Paris face valuri în politică! Reacția acuzatoare a lui Viorel Hrebenciuc

Viorel Hrebenciuc (71 de ani) a reacționat pentru Sport pe Surse, după declarația prin care David Popovici (19 ani) a criticat situația bazelor de sport din țară. Înotătorul român a câștigat medalia de aur la proba de 200 de metri liber si pe cea de bronz la proba de 100 de metri liber, la Jocurile Olimpice de la Paris.

Cunoscut ca un apropiat al lui Gigi Becali, Viorel Hrebenciuc a fost în delegația celor de la FCSB, pentru meciul de la Budapesta. Echipa lui Elias Charalambous a câștigat cu Maccabi Tel Aviv, 1-0, și s-a calificat în turul 3 preliminar al Champions League. Aici, campioana României va da peste Sparta Praga. Roș-albaștrii păstrează șanse importante pentru calificarea în faza principală a Ligii Campionilor.

Viorel Hrebenciuc, talisman pentru FCSB

Calificarea celor de la FCSB este un motiv de bucurie și pentru Viorel Hrebenciuc. Politicianul nu și-a ascuns satisfacția:

”Aduc noroc tuturor suporterilor Stelei (FCSB – n.r.), sunt suporter al Stelei de mic”, a reacționat, pentru Sport pe Surse, fostul președinte al Consiliului de Administrație al clubului Steaua, de la jumătatea anilor ’90.

Hrebenciuc este văzut des în delegația FCSB, în partidele din deplasare, din cupele europene. El a participat la meciul cu Dunajska Streda în turul III din Conference League (2022), la meciul cu Silkeborg (2022), dar și la partida cu CSKA 1948 Sofia (2023).

Reacția lui Hrebenciuc, după criticile lui David Popovici

Imediat după meciul de la Budapesta, cu Maccabi Tel Aviv, Hrebenciuc a urmărit cursa lui David Popovici alături de jucătorii lui Gigi Becali. La final, când ”racheta” din București și-a asigurat dramatic o nouă medalie, de bronz, politicianul s-a alăturat bucuriei generale din autocarul echipei.

Întrebat despre declarația campionului român, care a criticat condițiile de pregătire din țară, lipsa bazelor și a infrastructurii, Hrebenciuc i-a dat dreptate sportivului, criticând indirect situația din mediul politic.

”(Ce ne spuneți despre performanța lui David Popovici, ați urmărit cursa după meciul FCSB-ului – n.r.)
A intrat in istorie!

(Dar declarația despre situația dezastruoasă cu bazinele din țară?)
Trebuie ținut cont de ce a spus, are foarte mare dreptate”
, a mai spus Viorel Hrebenciuc pentru Sport pe Surse.

Viorel Hrebenciuc a umărit cursa de 200 de metri liber a lui David Popovici alături de jucătorii FCSB

David Popovici, atac la politicieni după ce a devenit campion olimpic

La finalul cursei de 100 de metri liber, unde a prins dramatic locul 3 și și-a trecut în palmares medalia de bronz, după ce a câștigat aurul olimpic la 200 de metri liber, David Popovici a lansat un atac dur la clasa politică.

Bucureșteanul a criticat situația infrastructurii din țară. București, cu două bazine, Otopeni, Cluj, Brașov, Baia Mare și Târgu-Mureș sunt singurele orașe care dețin bazine omologate și care pot fi catalogate ca bazine olimpice (50 m lungime, 25 m lățime, adâncime mai mare de 2 m și 8 culoare).

„Am primit tot felul de reacții. Lumea oprindu-se pe stradă, rupându-și din timp uitându-se la cursa mea și sper să fac într-adevăr o diferență, oricât de greu va fi nu în înotul românesc, ci în sportul românesc. Pentru că sportul este unul dintre, dacă nu chiar cel mai bun ambasador al țării. Îmi doresc să fac lucruri mari, chiar dacă lucrurile merg un pic mai greu la noi o să fac tot posibilul. Pentru că e și asta o misiune un pic mai importantă decât să înoți două lungimi de bazin, patru lungimi de bazin. O să vedem.

N-aș spune că e un miracol (ce am realizat – n.red.). Însă, în condițiile în care i-am întrecut pe britanici, pe americani, la 200, de exemplu, pe australieni, care au condiții infinit mai bune decât ale noastre. Au bazine să-și pună și în cap! Au toată infrastructura de care au nevoie. Au absolut orice… centre de pregătire peste centre de pregătire, deci în condițiile astea eu mă antrenez pe Lia Manoliu, în același bazin în care am și învățat să înot la patru ani, de asta sunt așa bronzat cu urmele de ochelari, pentru că înot acolo în aer liber.

Iar în timpul iernii, că tot vorbeam de condiții, când e frig afară, pentru că bazinul din interior… de foarte mult timp se promite că se va face ceva, dar nu se începe niciodată nimic, când e frig afară noi ne antrenăm într-un balon unde o persoană care nu-i obișnuită intră și stă… 3 minute, intră și simte că se sufocă. Ei, în condițiile alea ne antrenăm noi, dar… cred că se poate. Suntem puțini, într-adevăr, cei care excelăm cu adevărat în România, în sporturi, însă cu condițiile pe care le avem trebuie să facem ce putem. Ai menționat mai devreme, acum poate că am spus despre condițiile pe care le avem, nu numai noi înotătorii, ci sportivii în general, din țară, poate se va schimba ceva!”, a spus David Popovici într-un interviu pentru TVR.

”Politicienii doar vorbesc”

David Popovici nu s-a ferit de vorbe și i-a pus la zid pe politicieni, care nu fac nimic relevant pentru sportul românesc.

”Nu se va schimba ceva doar dacă vorbim despre asta! Trebuie să facă într-adevăr presiuni, să le fie adus la cunoștință tuturor oamenilor care se ocupă de așa ceva, trebuie să ne punem pe treabă, pentru că avem un campion olimpic din an în Paște, în ultima vreme. Mă bucur că am reușit să fac eu asta, am făcut-o din nou pentru mine, pentru țară, pentru toată lumea, însă mi-ar plăcea să avem din ce în ce mai multe medalii.

Mi-ar plăcea să fim mai mult de trei oameni calificați la Jocurile Olimpice pentru înot. Avem o delegație destul de mare – cred că 103 sportivi – la Jocurile Olimpice, însă te uiți la multe alte țări care au la fel sau mai puțini locuitori decât noi și sunt triplu, cvadruplu… Pentru că se investește mai mult în sport, sportul e considerat mai important și nu degeaba sunt și țări mai dezvoltate decât a noastră. Așa că, pentru o Românie educată, sănătoasă, trebuie să investim mai mult în sport.

Ăsta este un mesaj către toți politicienii care vorbesc despre asta, dar la un moment dat mesajul se blochează pe undeva. Așa că, trebuie să facem ceva! Pentru că vedeți toate reacțiile oamenilor obișnuiți care se uită la televizor, oamenilor din funcții înalte… toată lumea e fericită, toată lumea se bucură, dar hai să ne bucurăm mai des, de ce nu? Hai să avem mai mulți campioni olimpici, mai mulți medaliați, mai mulți finaliști, mai mulți calificați la Jocurile Olimpice”, a mai spus David Popovici.

Distribuie

Urmărește-ne pe

Ultima oră
Cele mai citite

Articole similare