Laszlo Dioszegi a reacționat pentru Sport pe Surse, după ce numele lui Adi Mutu (45 de ani) a fost vehiculat în spațiul public în legătură cu o posibilă numire la conducerea lui Sepsi. Covăsnenii au pierdut acasă în ultima etapă, 0-1 cu Unirea Slobozia, și au ajuns la trei eșecuri consecutive.
După un început bun de sezon, Sepsi a intrat într-o criză total surprinzătoare. Trei eșecuri consecutive și cinci etape fără victorie au aruncat în aer clubul covăsnenilor, și așa încins de ultimele evenimente. Bernd Storck nu ar mai fi dorit de vestiar și ar avea zilele numărate la cârma echipei, mai ales după ce i-a scos din lot pe Roland Niczuly și pe Branislav Ninaj înaintea partidei cu U Cluj. Între timp, cei doi au fost reprimiți în lot, dar nu au putut evita eșecul susprinzător cu nou-promovata Slobozia.
Laszlo Dioszegi, despre venirea lui Mutu la Sepsi
Cum următoarea etapă Sepsi va juca pe terenul Oțelului, speranțele la un rezultat bun sunt minime în contextul actual. Iar șefii covăsnenilor s-ar gândi deja la un înlocuitor pentru Bernd Storck. Potrivit Fanatik, Adi Mutu ar fi alesul lui Laszlo Dioszegi.
Contactat de Sport pe Surse, omul de afaceri a negat varianta: ”Deocamdată avem antrenor”, a spus Dioszegi.
”Nu știu, în momentul de față nu pot să spun absolut nimic. Nu s-a pus în niciun moment problema de a schimba antrenorul. În niciun caz nu am discutat cu domnul Mutu. Nu e nimic. Nu știu cine a scos și de ce a scos chestia asta, dar în niciun caz.
Nu avem cum să ne gândim la antrenor, noi avem antrenor în momentul de față și nu ne-am gândit să schimbăm antrenorul. Nu știu din ce cauză sunt scrise lucrurile pe care le-am citit și eu ieri.
Margem mai departe, avem meci la Galați. Încercăm să acumulăm puncte și mai vedem”, a declarat Laszlo Dioszegi pentru Sport pe Surse.
Boloni, soluție pentru Sepsi?
O adevărată lovitură pentru covăsneni ar fi aducerea lui Boloni lângă echipă. Laszlo Dioszegi a dezvăluit pentru Sport pe Surse că o colaborare cu fostul mare internațional este visul său. Și Boloni a declarat pentru publicația noastră că ar colabora oricând cu prietenul său.
”(Cu Boloni ați mai discutat? Nu am mai vorbit cu el de vreo lună jumătate, nu am discutat.
El mi-a spus că dacă vine, nu vine ca antrenor. Oricum, în momentul de față avem antrenor”, a recunoscut Laszlo Dioszegi pentru Sport pe Surse.
Boloni este liber de contract după ce a retrogradat dramatic cu Metz, în Liga 2 din Franța.
Marius Ștefănescu, înapoi la Sepsi?
Sepsi s-ar putea întări peste noapte și cu o mutare neașteptată. Gigi Becali nu este deloc mulțumit de Marius Ștefănescu, pe care l-ar putea trimite înapoi la Covasna.
Nu ar fi pentru prima dată când latifundiarul ar renunța la un jucător adus pe bani mulți, după doar câteva meciuri. Dacă Becali ar renunța acum la Ștefănescu, Sepsi ar rămâne și cu jucătorul și cu o parte din bani. Iar patronul FCSB ar scăpa de plata restului sumei de transfer.
”Nu se pune problema ca Ștefănescu să revină la noi. Am făcut o afacere cu el.
În momentul de față am primit 500 de mii de euro dat din 1,3 milioane plus TVA, deci undeva dintr-un milion 600 avem 500 de mii de euro.
Noi nu suntem un club care mergem spre stânga și a doua zi răsucim și mergem spre dreapta”, a mai spus Laszlo Dioszegi pentru Sport pe Surse.
„Am dat 1,3 milioane pe un fotbalist care nici nu e fotbalist. Nu l-am văzut fotbalist. Ei joacă la echipele mici, dar când vin la FCSB…”,
Gigi Becali.