Elias Charalambous, dat pe spate de atitudinea fotbaliștilor lui din derby-ul FCSB – Rapid! Antrenorul a oferit detalii despre accidentarea lui Vlad Chiricheș

Elias Charalambous (43 de ani), antrenorul cipriot de la FCSB, a discutat despre prestația jucătorilor săi din derby-ul cu Rapid, disputat pe Arena Națională. Tehnicianul roș-albaștrilor a abordat și accidentarea lui Vlad Chiricheș, care este în pericol să rateze finalul acestei stagiuni. Fundașul de la FCSB a acuzat dureri în urma unui duel cu Albion Rrahmani, după ce a căzut și s-a lovit la cot. Joyskim Dawa i-a luat locul lui Chiricheș pe teren.

Marele duel de pe Arena Națională nu i-a dezamăgit pe iubitorii fotbalului. După primele 16 minute, scorul de pe tabela de marcaj era 2-1 pentru Rapid. Darius Olaru (min. 10), unul dintre fotbaliștii cheie ai FCSB-ului din acest sezon, a deschis scorul, însă Ermal Krasniqi (min. 12) și Albion Rrahmani (min. 16) i-au adus pe giuleșteni în avantaj, stabilind scorul pauzei. Alexandru Băluță (min. 57) a egalat în repriza secundă pentru FCSB. Trupa patronată de către Gigi Becali a mai făcut un pas important spre cucerirea titlului. FCSB ocupă primul loc în clasament, cu 45 de puncte, la 13 distanță de principala urmăritoare, Farul Constanța.

Elias Charalambous, uluit de mentalitatea celor de la FCSB din duelul de cinci stele cu Rapid

Cipriotul de pe banca roș-albaștrilor a lăudat startul de meci al roș-albaștrilor, spunând că fotbaliștii săi au fost în controlul partidei în permanență, în ciuda faptului că Rapidul a preluat conducerea pe Arena Națională. După marele derby cu Rapid, Charalambous a rămas profund impresionat de supărarea jucătorilor lui, mâhniți pentru obținerea unui simplu egal. În opinia sa, acest aspect indică o „foame de performanță” nemaiîntâlnită. A vorbit și despre accidentarea lui Chiricheș, făcându-i pe fani să se aștepte la ce este mai rău. La final, tehnicianul lui FCSB le-a transmis mulțumiri suporterilor, care au oferit o atmosferă de senzație pe cel mai mare stadion al țării.

„Am început jocul în cel mai bun mod posibil. Am marcat un gol foarte important pentru echipă. Din nefericire, am primit două goluri după. Am controlat jocul în ambele reprize, dacă vă uitați la cifre avem o posesie bună. Nu am știut să gestionăm situația cum trebuie. Am văzut jucători dezamăgiți după 4 victorii și un egal. Înseamnă pentru mine mult, înseamnă că au foame de performanță.

E fotbal, câteodată schimbările ajută, câteodată nu. Nu schimbăm jucători pentru că ratează (n.r.- despre David Miculescu). Primele informații despre Chiricheș ne arată că s-ar putea să îl pierdem până la finalul sezonului. Sper să nu se întâmple asta! Nu știu dacă vom ieși campioni până la meciul cu Sepsi.

E diferit un meci cu Rapid din perspectiva atmosferei. Am vrut să câștigăm pentru fani. Nu am ce să le reproșez băieților, pentru că au dat tot ce aveau mai bun. Obiectivul este câștigarea campionatului. Singurul lucru pe care vreau să-l spun suporterilor este un mare mulțumesc. Vrem să le oferim un campionat cadou cât mai rapid cu putință, iar băieții muncesc pentru asta”, a declarat Elias Charalambous, ulterior derby-ului cu Rapid.

Cum s-au prezentat cele două formații la duelul de pe Arena Națională

FCSB: Târnovanu – Crețu, Chiricheș, Ngezana, Radunovic – Olaru, Șut, Lixandru – Oct. Popescu, Miculescu, Fl. Coman
Rezerve: A. Vlad, M. Udrea, Dawa, Haruț, Panțîru, Alhassan, Pandele, Radaslavescu, M. Toma, Al. Băluță
Absenți: Pantea, Ov. Popescu, Phelipe
Antrenor: Elias Charalambous

Rapid: Aioani – Braun, Săpunaru, P. Iacob, Bădescu – Hromada, Oaidă, Hasani – Funsho, Rrahmani, Petrila
Rezerve: Drăghia, Onea, Borza, I. Cristea, Kait, Dr. Grigore, Emmers, Krasniqi, C. Cîrjan, El Sawy
Absenți: Djokovic, Albu (excluși din lot)
Antrenor: Bogdan Lobonț

Stadion: Arena Națională
Arbitru: Marcel Bîrsan (București)
A1: Neacşu George Florin (Câmpulung Muscel). A2: Bucsi Imre-Laszlo (Sfântu Gheorghe) Arbitru VAR: Petrescu Radu (Bucureşti). Asistent VAR: Badea Marius (Râmnicu Vâlcea)