Elias Charalambous, cuvinte de laudă pentru elevii lui după Craiova – FCSB!

Prima înfrângere pentru FCSB în acest play off a fost împotriva celor de la Universitatea Craiova, scor 2-0. Însă, titlul este asigurat pentru gruprea „roș-albastră” și acest meci nu creează nicio problemă pentru jucători.

Elias Charalambous, „Jucătorii și-au arătat calitatea și valoarea”

Antrenorul Elias Charalambous a tras concluziile la finalul partidei cu Craiova. Cipriotul consideră că FCSB putea să scoată un rezultat bun dacă jucătorii erau mai eficienți la finalizare.

„Este adevărat că am primit gol foarte repede. Am avut șanse de a marca și trebuia să fim și mai concentrați în fața porții. Până când am primit golul secund, am fost echipa care a controlat meciul.” a declarat tehnicianul FCSB-ului.

Totodată, antrenorul a fost întrebat și despre situația lui Octavian Popescu, care se confruntă cu probleme medicale. Cu toate acestea, Elias Charalambous a avut numai cuvinte de laudă atât pentru decarul echipei cât și pentru ceilalțti jucători.

„Jucătorii au arătat atitudine și sunt mulțumit, am vrut să vedem la ce nivel se află. Olaru a jucat bine, dar nu a reușit să înscrie, așa e la penalty-uri. Am numai cuvinte de laudă la adresa lui. Trebuie să fim serioși la fiecare meci pentru că suntem o echipă mare. Jucătorii și-au arătat calitatea și valoarea.

Tavi Popescu este unul dintre cei mai talentați jucători din România, sunt sigur de asta. O să vorbim cu doctorul să vedem cum rezolvăm această accidentare, pentru că ne bazăm pe el.” a declarat Elias Charalambous la flash-interviu.

Cum a arătat partida dintre Universitatea Craiova și FCSB

Meciul a început încurajator pentru „roș-albaștrii”, însă Raul Silva a profitat de mingea venită din bară, după lovitura de cap a lui Markovic, iar acesta Aadeschis scorul pentru Universitatea Craiova.

În minutul 55, FCSB a avut ocazia de a schimba scorul, dar Octavian Popescu a ales opțiunea de a încerca ceva senzațional în loc să îi paseze lui Miculescu.

După o cursă a lui Vlădoiu pe dreapta, Ivan a atacat curajos și a făcut 2-0, în minutul 71, de lângă Haruț.

În minutul 77, FCSB a avut ocazia de a marca golul de onoare, însă Darius Olaru nu a reușit să transfome lovitura de la 11 metrii.

Nu s-a mai schimbat nimic până la finalul partidei, iar oltenii au putut să se bucure de victoria ce-i ține în luptă pentru locul 2.