E din nou scandal cât casa în Superliga! Acuzații grave după FC Botoșani – FCU Craiova 4-1: „Ne lăsăm toți de fotbal!”

Meciul FC Botoșani – FCU Craiova 4-1, disputat în cursul zilei de duminică în cadrul etapei a patra din play-out-ul Superligii, a generat un nou scandal uriaș în fotbalul românesc, din cauza arbitrajului.

„Centralul” Iulian Călin a fost acuzat de către jucătorii formației din Bănie, dar și de antrenorul Eugen Trică, pentru modul în care a condus această partidă și i s-a reproșat că, prin deciziile sale, a influențat decisiv rezultatul final.

Aurelian Chițu a acuzat în termeni foarte duri arbitrajul lui Iulian Călin la finalul meciului FC Botoșani – FCU Craiova 4-1

Cel mai vehement fotbalist al oltenilor a fost Aurelian Chițu, cel care a fost eliminat în minutul 70 pentru cumul de cartonașe galbene. Pe lângă acest moment, el a acuzat și penalty-ul din care moldovenii au reușit să egaleze în minutul 58, prin Enzo Lopez.

„Aş vrea să spun că la începutul meciului domnul arbitru mi-a spus că nu vrea să iasă în evidenţă, că noi trebuie să ieşim în evidenţă. Este ruşinos. Mâine se va trece cu vederea şi se va uita tot.

Nici nu a fost vorba de penalty. Cartonaş roşu nu mai zic. Doar dacă vrei să ieşi în evidenţă, cum ai zis să nu faci la începutul meciului. Ce să mai zic?! A stricat jocul. Noi am jucat foarte bine 40-60 de minute.

Nu a fost nimic (n.r. – la faza în care a fost eliminat pentru al doilea galben). Poate dai fault. Niciodată nu poţi să dai roşu. Altfel, ne lăsăm toţi de fotbal. E un moment foarte greu pentru noi. Parcă nu avem voie să câştigăm.

Am început mai greu repriza a doua. Dacă dai acel penalty… Nu mai avem voie să ne atingem, nu mai suntem bărbaţi. Şi acest domn arbitru este… Şi cei de la Botoşani au stat numai pe jos. Nu am ce să le spun lor”, a spus Aurelian Chițu la finalul meciului FC Botoșani – FCU Craiova 4-1, citat de digisport.ro.