Duelul Soranei Cîrstea de la Miami Open, amânat! Care este motivul pentru care meciul a fost oprit

Sorana Cîrstea a oferit un start foarte bun în prima sa partidă de la Miami Open, în turul 2, contra americancei Sloane Stephens. Din păcate, meciul a fost oprit din cauza ploii.

Sportiva din România are 5-2 în primul set și va reveni astăzi pe terenul de tenis, de la ora 19:00, pentru a încerca să se impună în fața jucătoarei din Statele Unite ale Americii.

Sorana Cîrstea, start de senzație la Miami Open

Sportiva din România a început excelent meciul cu Stephens, având în vedere faptul că urmărește o revanșă, după înfrângerea de la Indian Wells. Sorana Cîrstea a pășit foarte hotărâtă pe teren, iar desfășurarea partidei ne dădea impresia că „nora” lui Ion Țiriac se va impune clar.

Vremea din statul Florida a dat planurile organizatorilor peste cap. Inițial, partida dintre Sorana Cîrstea și Sloane Stephens ar fi trebuit să înceapă la ora 21:30, ora României, însă a suferit mai multe amânări.

Jucătoare de tenis din România conducea cu 4-0 în primul set, Stephens dând dovadă de o evoluție palidă. Fosta campioană de la US Open (2017) nu și-a adjudecat decât două puncte, din primele 18. După un break al acesteia, partida s-a întrerupt, la scorul de 5-2 pentru Sorana. Meciul se va relua astăzi.

Andrey Rublev, eșec surpriză la Miami Open

Andrey Rublev a pierdut surprinzător în fața lui Tomas Machac, numărul 60 mondial. Sportivul din Cehia a profitat de pe urma unei alte întârzieri, de șase ore, reușind să întoarcă această situație negativă în favoarea sa.

Sursă video: X (Twitter) @atptour

Machac a reușit, în premieră, să se impună în fața unui tenismen din Top 10 mondial. L-a bătut pe rus, numărul 5 mondial, în două seturi: 6-4, 6-4. Meciul a durat doar 66 de minute, iar Rublev a reușit șapte ași.

Este a treia înfrângere consecutivă pe care Andrey Rublev o suferă în fața cehilor. La Indian Wells, Jiri Lehecka a avut grijă să îl trimită pe rus acasă, în timp ce Jakub Mensik, un puști de doar 18 ani, s-a impus în fața lui Rublev la Doha.