David Popovici, uriaș la Barcelona! Românul s-a impus la 100 de metri liber și a reușit ”dubla”

David Popovici (19 ani) a câștigat medalia de aur în proba de 100 metri liber din cadrul reuniunii Mare Nostrum de joi, de la Barcelona.

David Popovici intră în linie dreaptă cu pregătirea pentru Jocurile Olimpice de la Paris. Bucureșteanul a reușit victoria în proba regină de la Barcelona. Totul, după ce în urmă cu o zi a câștigat și la 200 de metri liber.

Victorie la Barcelona pentru David Popovici

David Popovici s-a calificat în finala probei de 100 m liber cu al cincilea timp din serii (49,20s). În ultima cursă a probei a atins peretele după 48.49 secunde.

47,86 s a fost cel mai bun timp al românului la acestă probă, în acest sezon. Performanța a fost reușită la Campionatele Naționale din luna aprilie.

Recordul personal al lui Popovici la 100 de metri liber este 46.86, cu care a deținut cel mai bun timp al lumii.

În finala de joi, ”King” David i-a învins pe sud-coreeanul Sunwoo Hwang (48.51) și pe japonezul Katsuhiro Matsumoto (48.79).

David Popovic a reușit dubla la Barcelona

Victoria din proba regină a înotului a venit la doar o zi după succesul de la 200 de metri liber. 1:44,74 a fost timpul atins, cel mai bun al său din 2024.

Sunwoo Hwang, campionul mondial en titre, a fost învinsul lui Popovici în proba de 200 de metri liber.

Campionatele Europene de la Belgrad, programate între 17 și 23 iunie, sunt ultima competiție la care va participa Popovici înainte de Jocurile Olimpice de la Paris (26 iulie-11 august).